Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie funkcjonowania Systemu Dozoru Elektronicznego w praktyce, po pierwszym półroczu od wprowadzenia go w życie z dnia 2010-03-10.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie funkcjonowania Systemu Dozoru Elektronicznego w praktyce, po pierwszym półroczu od wprowadzenia go w życie.
W nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji w sprawie wykonywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, Rzecznik podziękował za informację z dnia 5 listopada 2009 r. o funkcjonowaniu tego systemu. Program ten wszedł w życie w dniu 1 września 2009 r. Zgodnie z otrzymanymi informacjami, w dniu 30 października 2009 r. karę w tym systemie odbywało 6 osób. W trakcie wdrażania systemu stwierdzono istnienie kilku problemów w jego funkcjonowaniu. W rezultacie w dniu 2 listopada 2009 r. przedstawiony został projekt nowelizacji ustawy o systemie dozoru elektronicznego. Jego celem jest m.in. znaczne poszerzenie kręgu skazanych, wobec których można będzie stosować w/w program. Projekt zmian w ustawie o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego w dniu 22 stycznia 2010 r. został skierowany do rozpatrzenia przez stały komitet Rady Ministrów. W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się o informację, jak wygląda funkcjonowanie Systemu Dozoru Elektronicznego w praktyce po pierwszym półroczu od wprowadzenia go w życie, w szczególności ilu skazanych złożyło wnioski o zastosowanie wobec nich dozoru elektronicznego, jaką liczbę skazanych on obejmuje, jakie są miesięczne koszty jego funkcjonowania, oraz jakie poniesiono dotychczas nakłady, czy pojawiają się nowe problemy w praktyce oraz jaki jest obecny stan prac legislacyjnych w zakresie zmian w tym systemie.