Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie problemów związanych ze stosowaniem przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym z dnia 2010-03-15.

Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA POLICJI
Sygnatura:
RPO/603857/08/VI/6023 RZ
Data sprawy:
2010-03-15
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie problemów związanych ze stosowaniem przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym.

W otrzymywanych przez Rzecznika skargach obywatele twierdzą, iż urządzenia rejestrujące prędkość kierowców na drodze rejestrowały inne wartości niż prędkość wskazywana na tarczy ich pojazdu. Drugim, poważnym problemem sygnalizowanym przez skarżących wydają się być obowiązujące przepisy, które nie przewidują konieczności regularnego przeprowadzania kontroli rozmieszczenia znaków drogowych, skorelowanej z okresową kontrolą urządzeń samorejestrujących prędkość kierowców (fotoradarów). W sygnalizowanych Rzecznikowi sprawach, obywatele odmawiali przyjęcia mandatu, wskazując jako przyczynę brak prawidłowego rozmieszczenia znaków drogowych i radarów lub nieprawidłowy kąt pomiaru prędkości, tj. kąt nachylenia urządzenia pomiarowego do osi drogi względem nadjeżdżającego pojazdu. Sygnalizowane problemy wpływają pośrednio na bezpieczeństwo użytkowników dróg, ale przede wszystkim narażają kierowców na ponoszenie wszystkich konsekwencji wynikających z naruszenia przepisów ruchu drogowego, takich jak konieczność zapłacenia mandatu, a w przypadku przekroczenia 24 punktów, konieczność poddania się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji, co może być wyjątkowo dotkliwą karą w przypadku kierowców posiadających uprawnienia z kilku kategorii. Wykazanie w postępowaniu wyjaśniającym lub przed sądem, iż przyczyną zarejestrowanego przez fotoradary naruszenia ograniczeń prędkości było w istocie nieprawidłowe funkcjonowanie urządzenia rejestrującego prędkość lub nieprawidłowe rozmieszczenie znaków drogowych, jest w praktyce niemożliwe. Rzecznik zwrócił się z prośbą o zbadanie zasygnalizowanych problemów i poinformowanie o zajętym stanowisku.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: