Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie uprawnień przysługujących funkcjonariuszce Policji wychowującej dzieci do lat czterech z dnia 2010-03-16.
Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie uprawnień przysługujących funkcjonariuszce Policji wychowującej dzieci do lat czterech.
Do Rzecznika zwróciła się ze skargą funkcjonariuszka wydziału kryminalnego Policji, matka dwójki dzieci (2 m-ce, 3 lata). Skarżąca wskazuje, że po jej powrocie do służby po urlopie macierzyńskim okazało się, że w przeciwieństwie do pracowników do funkcjonariuszy Policji, nie stosuje się normy wynikającej z treści art. 178 § 2 Kodeksu pracy. Oznacza to, że funkcjonariuszki wychowującej kilkumiesięczne dziecko przełożeni nie muszą pytać o zgodę na służbę w porze nocnej, w niedziele i święta. Odmowę zastosowania tego przepisu Kodeksu pracy uzasadniano treścią § 16 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów. Stosownie do treści art. 79 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, policjantowi-kobiecie przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla pracownic według przepisów prawa pracy, jeśli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej. Zgodnie natomiast z art. 178 § 2 Kodeksu pracy - pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Przywołany wyżej przepis rozporządzenia nie reguluje w sposób szczególny sytuacji kobiet opiekujących się dzieckiem do lat czterech. Oznacza to, że w niniejszym przypadku będzie miał zastosowanie art. 79 ustawy o Policji. Rzecznik zwrócił się z prośbą o zbadanie przedstawionego problemu i poinformowanie o zajętym stanowisku, względnie podjętych decyzjach.