Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przechowywania materiałów wybuchowych i łatwopalnych przez Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji z dnia 2010-03-25.
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przechowywania materiałów wybuchowych i łatwopalnych przez Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji.
W trakcie przeprowadzonych przez pracowników Rzecznika Praw Obywatelskich wizytacji Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji, funkcjonariusze podnosili problem przechowywania materiałów wybuchowych i łatwopalnych w trybie art. 232a Kodeksu postępowania karnego. Miejscami zapewniającymi bezpieczne przechowanie przedmiotów i substancji są w odniesieniu do materiałów wybuchowych i łatwopalnych - magazyny Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce koło Warszawy i Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu. Trudności z należytym zabezpieczeniem materiałów wybuchowych powstają w sytuacji, kiedy jednostka znajduje się w znacznej odległości od wymienionych powyżej magazynów. Wówczas policjanci zwracają się do prokuratora, aby wystąpił do sądu z wnioskiem o ich zniszczenie w trybie art. 232a § 2 k.p.k. Do czasu wydania przez sąd stosownego postanowienia materiały wybuchowe pozostają w dyspozycji funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji, którzy są narażeni na odpowiedzialność prawną z tytułu niewłaściwego przechowywania materiałów wybuchowych lub ich utraty. Rzecznik zwrócił się z prośbą o zbadanie przedstawionego problemu. Ponadto wskazał na brak nowego rozporządzenia w sprawie pomieszczeń magazynowych i obiektów do przechowywania materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.