Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szkoleń dla funkcjonariuszy straży gminnych (miejskich), w związku z poszerzeniem ich uprawnień z dnia 2010-04-07.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/638090/10/II/2008.4 RZ
Data sprawy:
2010-04-07
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szkoleń dla funkcjonariuszy straży gminnych (miejskich), w związku z poszerzeniem ich uprawnień.

W związku z wpływającymi do Rzecznika Praw Obywatelskich wnioskami, podjęta została sprawa poszerzenia kompetencji straży gminnych (miejskich) w kontekście wymaganych kwalifikacji (przeszkoleń), jakie powinni odbyć funkcjonariusze tych straży. Ustawą z dnia 22.05.2009 r. o zmianie ustawy o strażach gminnych, ustawy o Policji oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym wprowadzono szereg zmian do ustawy o strażach gminnych. Nowelizacja ta weszła w życie w dniu 24.12.2009 r. W art. 25 ustawy uszczegółowiona została kwestia odbywania przez nowozatrudnionych strażników szkolenia podstawowego. Na podstawie delegacji zawartej w art. 25 ust. 5 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał w dniu 17.12.2009 r. rozporządzenie w sprawie szkolenia podstawowego strażników miejskich (gminnych). Rozporządzenie weszło w życie w dniu 24.12.2009 r. Program szkolenia zawodowego podstawowego dla funkcjonariuszy straży gminnych (miejskich) jest znacząco węższy niż program szkolenia policjantów. Szkolenie strażników miejskich (gminnych) w ogóle nie obejmuje szkolenia strzeleckiego pomimo, iż w art. 18 ustawa z dnia 29.08.1997 r. o strażach gminnych przewiduje możliwość stosowania przez strażników broni palnej bojowej. Znacząco krótsze jest także szkolenie strażników w zakresie stosowania siły fizycznej oraz technicznych środków przymusu bezpośredniego. Rzecznik podkreślił, że należyte wyszkolenie funkcjonariuszy należy do ważnych czynników mających na celu zagwarantowanie, aby funkcjonariusze ustawowo wyposażeni w instrumenty pozwalające na głęboką ingerencję w sferę praw i wolności osobistych używali przyznanych sobie środków w sposób maksymalnie gwarantujący poszanowanie tych praw i wolności. Rzecznik zwrócił się z prośbą o przeanalizowanie przedstawionego problemu oraz poinformowanie o poczynionych ustaleniach.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: