Wystąpienie do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie braku równości w zakresie uprawnienia do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych z dnia 2010-04-19.
Wystąpienie do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie braku równości w zakresie uprawnienia do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych.
Na tle skarg kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz publikacji prasowych ujawnił się problem braku równości w zakresie uprawnienia do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych, wprowadzonych nowelizacją do ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 6 tej ustawy zwalnia się od opłat abonamentowych osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa GUS, tj. kwoty 1.551,48 zł. W praktyce zdarzają się przypadki, iż z wnioskiem o zwolnienie od opłat abonamentowych na podstawie tego przepisu zwracają się osoby, które nabyły prawo do emerytury zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednak nie pobierają emerytury, bowiem organy rentowe na ich wniosek przyznały prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, która także nie przekracza kwoty 1.551,48 zł. Urzędy pocztowe odmawiają takim osobom zwolnienia od opłat abonamentowych. W związku z powyższym Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o wskazanie, czy zostaną podjęte działania w celu stosownej korekty przepisów rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 16 lutego 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych.