Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. w sprawie braku powszechnego dostępu osób niesłyszących do dóbr kultury, w szczególności filmów z dnia 2010-04-29.

Adresat:
KRAJOWA IZBA PRODUCENTÓW AUDIOWIZUALNYCH
Sygnatura:
RPO/627111/09/I/13.4 RZ
Data sprawy:
2010-04-29
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. w sprawie braku powszechnego dostępu osób niesłyszących do dóbr kultury, w szczególności filmów.

Rzecznik prowadził postępowanie wyjaśniające w związku ze skargą dotyczącą braku powszechnego dostępu osób niesłyszących do dóbr kultury, w szczególności filmów. Skarżący wskazywał przede wszystkim na fakt, iż projekcje kinowe polskich filmów pozbawione są napisów w języku polskim. Ten sam problem dotyczy wydań polskich filmów w wersji DVD. Ponadto pokazy kinowe dla dzieci i młodzieży są najczęściej wyłącznie dubbingowane, co wyklucza możliwość ich obejrzenia przez osoby niesłyszące, bądź niedosłyszące. Również większość emitowanych przez telewizję publiczną programów i filmów nie posiada opcji napisów, a więc oglądanie ich jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem lektora, bądź w wersji dubbingowanej. Zgodnie z art. 6 ust. 1 Konstytucji RP, Rzeczpospolita Polska stwarza warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury, będącej źródłem tożsamości narodu polskiego, jego trwania i rozwoju. Szczególne obowiązki w zakresie stwarzania możliwości dostępu do dóbr kultury ciążą na władzach publicznych. Z kolei w myśl art. 64 dyrektywy 2007/65/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 grudnia 2007 r. zmieniającej dyrektywę Rady 89/552/EWG w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich, dotyczących wykonywania telewizyjnej działalności transmisyjnej, prawo osób niepełnosprawnych i osób starszych do integracji i uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym Wspólnoty jest nierozłącznie związane ze świadczeniem dostępnych audiowizualnych usług medialnych. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o przedstawienie stanowiska w opisanej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: