Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prokuratora Generalnego w sprawie udzielania przez prokuraturę informacji o postępowaniu przygotowawczym dotyczącym katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z dnia 2010-05-06.

Adresat:
PROKURATOR GENERALNY
Sygnatura:
RPO/646712/10/II/2007 RZ
Data sprawy:
2010-05-06
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prokuratora Generalnego w sprawie udzielania przez prokuraturę informacji o postępowaniu przygotowawczym dotyczącym katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

W związku z katastrofą lotniczą, jaka miała miejsce w dniu 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu Tu-154M, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński oraz członkowie załogi samolotu. Sprawa ta budzi zrozumiałe zainteresowanie opinii publicznej i jest przedmiotem licznych publikacji prasowych, radiowych i telewizyjnych. Ze względu na niewielki zakres informacji przekazywanych przez prokuraturę, publikacje te w dużej części oparte są na domysłach. Z uwagi na rangę zdarzenia, prokuratura powinna szeroko przedstawiać obywatelom informację o podejmowanych czynnościach, nawet gdy ze względu na zasadę tajności nie jest możliwe ujawnienie treści tych czynności. W myśl art. 61 ust. 1 Konstytucji RP obywatele mają prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Stosownie do art. 61 ust. 4 Konstytucji RP tryb udzielania informacji o działalności organów publicznych oraz osób pełniących funkcje publiczne określają ustawy. Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej, nie można ograniczać dostępu do informacji o sprawach rozstrzyganych w postępowaniu przed organami państwa, w szczególności w postępowaniu administracyjnym, karnym lub cywilnym ze względu na ochronę interesu strony, jeżeli postępowanie dotyczy władz publicznych lub innych podmiotów wykonujących zadania publiczne albo osób pełniących funkcje publiczne - w zakresie tych zadań lub funkcji. Prowadzone postępowanie przygotowawcze mieści się w granicach zakreślonych tym przepisem. Zastępca Rzecznika zwrócił się o przedstawienie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2010-06-14
Opis odpowiedzi:
Prokurator Generalny (18.05.2010 r.) nie podzielił wątpliwości zawartych w wystąpieniu Rzecznika. Choć istotnie art. 61 Konstytucji RP i zapisy ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej gwarantują prawo do informacji, w szczególności o działalności organów władzy publicznej, do których zaliczyć należy prokuraturę, to jednak z treści obu powołanych aktów prawnych wynikają też określone ograniczenia w dostępie obywateli do uzyskiwania informacji o działalności władzy publicznej. Udzielając obywatelom informacji o biegu postępowania w sprawie katastrofy lotniczej mającej miejsce w dniu 10.04.2010 r. pod Smoleńskiem, prokuratura stara się przekazywać obszerne wiadomości o biegu śledztwa, z tym wszakże ograniczeniem, by ich rozpowszechnienie nie przyniosło szkody dobru śledztwa oraz prawom innych osób. W zakresie ustaleń śledztwa dotyczącego katastrofy pod Smoleńskiem Prokurator Generalny przekazał szeroką informację na posiedzeniu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej w dniu 29.04.2010 r. Również na stronie internetowej Prokuratury Generalnej ukazało się szereg wiadomości o postępach śledztwa w sprawie katastrofy samolotu Tu-154 M101.