Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych w sprawie wysokości opłat związanych z decyzją w sprawie wpisu na listę radców prawnych z dnia 2010-07-09.

Adresat:
KRAJOWA RADA RADCÓW PRAWNYCH
Sygnatura:
RPO/584977/08/I/110 RZ
Data sprawy:
2010-07-09
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych w sprawie wysokości opłat związanych z decyzją w sprawie wpisu na listę radców prawnych.

Sprawa ustalania przez Krajową Radę Radców Prawnych wysokości opłat związanych z postępowaniem o wydanie decyzji o wpis na listę radców prawnych jest w ciągłym zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich. Wątpliwości wzbudza zwrot użyty w § 1 uchwały Nr 86/VII/2009 KRRP z dnia 14 września 2009 r. w sprawie: wysokości opłat w postępowaniu o wydanie decyzji o wpis na prowadzone przez rady okręgowych izb radców prawnych listy radców prawnych, prawników zagranicznych i aplikantów radcowskich, w brzmieniu "opłata w postępowaniu o wpis na listy radców prawnych". Jest on tożsamy z postanowieniami poprzednio obowiązującej uchwały nr 476/VI/2005 KRRP z dnia 22 listopada 2005 r. w sprawie wysokości opłat związanych z wpisem na listę radców prawnych lub listę aplikantów radcowskich (...), której przepisy zostały zakwestionowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w prawomocnym orzeczeniu z dnia 15 października 2009 r. (sygn. akt VI SA/Wa 882/09). Ustawa o radcach prawnych wyraźnie precyzuje, że organy samorządu radcowskiego mogą określić jedynie wysokość opłaty związanej z decyzją w sprawie wpisu na listę radców prawnych. Oznacza to, że taka opłata może być pobierana jedynie wówczas, gdy w wyniku rozpoznania wniosku o wpis na listę radców prawnych zostanie podjęta uchwała (decyzja) wpisująca kandydata na tę listę, bądź też odmawiająca takiego wpisu. Nie może to być natomiast opłata w postępowaniu o wpis, bowiem opłata tego typu obejmuje więcej sytuacji, np. umorzenie postępowania o wpis. Analiza uchwały Nr 86/VII/2009 prowadzi do wniosku, iż regulacja zawarta w § 1 wychodzi poza zakres delegacji ustawowej. W związku z powyższym Zastępca Rzecznika zwrócił się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do usunięcia dostrzeżonych nieprawidłowości.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: