Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie problemów powstałych w wyniku wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego z dnia 2010-07-22.
Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie problemów powstałych w wyniku wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego.
Do Rzecznika wpływały skargi żołnierzy rozwiązanych WSI, którzy podnosili zarzut, iż z powodu braku weryfikacji złożonych przez nich oświadczeń zostali decyzją Ministra Obrony Narodowej zwolnieni z zawodowej służby wojskowej albo też nie zostali wyznaczeni na stanowiska przez Pełnomocników SKW lub SWW, pomimo wyrażonej przez nich chęci zatrudnienia w nowopowstałych służbach. Zainteresowani kwestionowali ograniczenie przewidziane w art. 65 ust. 3 ustawy - Przepisy wprowadzające, jako dyskryminujące żołnierzy byłych WSI w stosunku do żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych. W związku z powyższym Zastępca Rzecznika zwrócił się o poinformowanie o aktualnej sytuacji prawnej i zawodowej żołnierzy byłych WSI. Według wiedzy posiadanej przez Rzecznika, pomimo zakończenia prac Komisji Weryfikacyjnej, nie został podany do wiadomości publicznej komunikat o wynikach jej prac (art. 70 ust. 1 i 2 ustawy - Przepisy wprowadzające). Zastępca Rzecznika zwrócił się o udzielenie informacji, czy planowane są zmiany legislacyjne, zmierzające do wskazania następcy prawnego zlikwidowanej Komisji Weryfikacyjnej, który zapewni wykonanie przepisów ustawy w tym zakresie. Ponadto w aktualnym stanie prawnym, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 czerwca 2008 r. (sygn. K 51/07) nie ma możliwości, aby zostało sporządzone uzupełnienie Raportu o WSI, którego domagają się osoby pokrzywdzone uważające, iż Raport zawierał nieprawdziwe informacje na temat ich działalności w ramach WSI. Zastępca Rzecznika zwrócił się o poinformowanie na temat stanu prac legislacyjnych, mających na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.