Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie problemu zatrudniania w ośrodkach szkolenia pracowników cywilnych jedynie na stanowiskach pomocniczo-obsługowych, a nie w korpusie służby cywilnej z dnia 2010-09-09.

Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA STRAŻY GRANICZNEJ
Sygnatura:
RPO/650042/10/IX/9004 RZ
Data sprawy:
2010-09-09
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie problemu zatrudniania w ośrodkach szkolenia pracowników cywilnych jedynie na stanowiskach pomocniczo-obsługowych, a nie w korpusie służby cywilnej.

W trakcie dokonywania kontroli przestrzegania praw obywatelskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, przedstawiciele związków zawodowych pracowników cywilnych podnieśli problem zatrudniania w ośrodkach szkolenia pracowników cywilnych jedynie na stanowiskach pomocniczo-obsługowych, a nie w korpusie służby cywilnej. Podczas badania tej sprawy w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdzono, że przepisy ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie, na które powoływali się pracownicy, zostały uchylone przez ustawę z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie. Jednakże jej art. 56 ust. 1 pkt 12 jest podobny do uchylonego przepisu i określa, że organami niezespolonej administracji rządowej są terenowe organy administracji rządowej podporządkowane właściwemu ministrowi lub centralnemu organowi administracji rządowej oraz kierownicy innych państwowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania z zakresu administracji rządowej w województwie, jak komendanci oddziałów Straży Granicznej, komendanci placówek i dywizjonów Straży Granicznej. Przepis ten nie wymienia natomiast komendantów ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Sytuacja ta powoduje, że pracownicy cywilni mogą posiadać status tylko stanowisk pomocniczo-obsługowych, a nie wyższy w korpusie służby cywilnej. W związku z tym nie mają możliwości podnoszenia kwalifikacji i uzyskania awansu. Rzecznik zwraca się o wyrażenie stanowiska w przedstawionej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2010-10-01
Opis odpowiedzi:
Komendant Główny Straży Granicznej (23.09.2010 r.) nie podzielił stanowiska wyrażonego w wystąpieniu i wyjaśnił, że status pracowników zatrudnionych w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej wynika z przyjętych przez ustawodawcę rozwiązań. Analogiczne rozwiązanie ustawodawca przyjął w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w szkołach i ośrodkach szkolenia Policji, z wyjątkiem policyjnych szkół wyższych, gdzie mają zastosowanie regulacje wynikające z przepisów o szkolnictwie wyższym. Jednocześnie w odpowiedzi poinformowano, że poziom wynagrodzeń pracowników Straży Granicznej, zarówno członków korpusu służby cywilnej, jak też pracowników nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń, wynika z wielkości nakładów finansowych, przewidzianych w budżecie państwa na wynagrodzenia i pochodne.