Wystąpienie do Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie problemu zatrudniania w ośrodkach szkolenia pracowników cywilnych jedynie na stanowiskach pomocniczo-obsługowych, a nie w korpusie służby cywilnej z dnia 2010-09-09.
Wystąpienie do Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie problemu zatrudniania w ośrodkach szkolenia pracowników cywilnych jedynie na stanowiskach pomocniczo-obsługowych, a nie w korpusie służby cywilnej.
W trakcie dokonywania kontroli przestrzegania praw obywatelskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, przedstawiciele związków zawodowych pracowników cywilnych podnieśli problem zatrudniania w ośrodkach szkolenia pracowników cywilnych jedynie na stanowiskach pomocniczo-obsługowych, a nie w korpusie służby cywilnej. Podczas badania tej sprawy w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdzono, że przepisy ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie, na które powoływali się pracownicy, zostały uchylone przez ustawę z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie. Jednakże jej art. 56 ust. 1 pkt 12 jest podobny do uchylonego przepisu i określa, że organami niezespolonej administracji rządowej są terenowe organy administracji rządowej podporządkowane właściwemu ministrowi lub centralnemu organowi administracji rządowej oraz kierownicy innych państwowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania z zakresu administracji rządowej w województwie, jak komendanci oddziałów Straży Granicznej, komendanci placówek i dywizjonów Straży Granicznej. Przepis ten nie wymienia natomiast komendantów ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Sytuacja ta powoduje, że pracownicy cywilni mogą posiadać status tylko stanowisk pomocniczo-obsługowych, a nie wyższy w korpusie służby cywilnej. W związku z tym nie mają możliwości podnoszenia kwalifikacji i uzyskania awansu. Rzecznik zwraca się o wyrażenie stanowiska w przedstawionej sprawie.