Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu korzystania z czynnego prawa wyborczego przez osoby przebywające w okresie wyborów w szpitalu i opuszczające te placówki z dnia 2010-10-08.
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu korzystania z czynnego prawa wyborczego przez osoby przebywające w okresie wyborów w szpitalu i opuszczające te placówki.
Na tle skarg, jakie Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymała po wyborach Prezydenta RP, ujawniły się wątpliwości co do sposobu korzystania z czynnego prawa wyborczego przez osoby przebywające w okresie wyborów w szpitalu i opuszczające te placówki. W świetle przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 sierpnia 2000 r. w sprawie spisu wyborców oraz wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania w wyborach Prezydenta RP, osoba, która przed dniem wyborów opuszcza szpital, aby głosować w obwodzie głosowania właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania, powinna uzyskać stosowne zaświadczenie z urzędu gminy, na terenie której położony jest szpital. Natomiast zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej wystarczy, że osoby takie udokumentują obwodowej komisji wyborczej fakt opuszczenia szpitala przed dniem ponownego głosowania. W ocenie Rzecznika wskazana jest w opisanej sytuacji zmiana przepisów rozporządzeń MSWiA: w sprawie spisu wyborców oraz wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania w wyborach Prezydenta RP, w sprawie spisu wyborców w wyborach do Sejmu i do Senatu, w sprawie spisu wyborców w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w sprawie spisu wyborców w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, uwzględniająca zasadę dopisywania do spisu wyborców w obwodzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w wyniku udokumentowania opuszczenia szpitala przed dniem wyborów, bez potrzeby uprzedniego uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, na terenie której położony jest szpital.