Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie realizacji obywatelskiego prawa do uzyskiwania informacji o sprawach publicznych z dnia 2010-10-19.
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie realizacji obywatelskiego prawa do uzyskiwania informacji o sprawach publicznych.
Po analizie obowiązujących regulacji prawnych, w szczególności ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, a także praktyki ich stosowania przez podmioty zobowiązane i orzecznictwa sądów, Rzecznik zwraca się o podjęcie działań - o charakterze legislacyjnym i pozalegislacyjnym - mających na celu zapewnienie skutecznego korzystania przez wszystkich zainteresowanych obywateli z zagwarantowanego im przez Konstytucję RP prawa do uzyskiwania informacji o sprawach publicznych. Wątpliwości interpretacyjne budzą niektóre terminy ustawowe, w tym pojęcie "informacji publicznej". Istotne jest również rozgraniczenie pomiędzy rozpowszechnianiem a ponownym wykorzystaniem informacji sektora publicznego. Niepokój wywołuje praktyka przewlekłości postępowania dotyczącego udzielenia informacji. Ponadto wskazane byłoby wyznaczenie jednolitych zasad pobierania opłat za udostępnianie informacji. Trudności interpretacyjne wynikają też z podziału kompetencji do rozstrzygania w sprawach odmowy udostępnienia informacji publicznej pomiędzy sądy administracyjne i sądy powszechne. Rzecznik wskazuje również na konieczność rozwoju bezwnioskowej formy udzielania informacji publicznej, jaką jest Biuletyn Informacji Publicznej oraz zwraca się z prośbą o powiadomienie, na jakim etapie znajdują się prace nad aplikacjami do tworzenia stron podmiotowych dla podmiotów zobowiązanych do publikowania informacji publicznych.