Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie problemu wszczynania i prowadzenia egzekucji zaległych opłat za używanie lokalu mieszkalnego i opłat pośrednich wobec osób zajmujących lokale mieszkalne w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia 2010-10-27.

Adresat:
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/638116/10/IV/504.1 RZ
Data sprawy:
2010-10-27
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie problemu wszczynania i prowadzenia egzekucji zaległych opłat za używanie lokalu mieszkalnego i opłat pośrednich wobec osób zajmujących lokale mieszkalne w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od osób zajmujących lokale mieszkalne w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na podstawie decyzji administracyjnych o przydziale, w których poruszony jest problem wszczynania i prowadzenia wobec nich egzekucji zaległych opłat za używanie lokalu mieszkalnego i opłat pośrednich. Zdaniem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w odniesieniu do tych osób należności pieniężne przysługujące WAM z tytułu zaległych opłat pośrednich i opłat za używanie lokali mieszkalnych będących w dyspozycji WAM nie ulegają przedawnieniu. W ocenie Rzecznika istnieje potrzeba ustawowego uregulowania kwestii przedawnienia tych należności. Przedawnienie należności o charakterze publicznoprawnym musi być rozumiane jako instytucja wyjątkowa. Trudna do zaakceptowania byłaby jednak sytuacja, w której należności pieniężne przysługujące WAM z tytułu opłat pośrednich i opłat za używanie lokali mieszkalnych będących w dyspozycji WAM nie ulegałyby w ogóle przedawnieniu. Ponadto stawianie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych wierzycieli poprzez przyznanie możliwości egzekwowania przysługujących jej należności bez żadnych ograniczeń czasowych, mogłoby zostać uznane za naruszenie zasady równości wyrażonej w art. 32 Konstytucji RP. Sytuacja, w której dane zobowiązanie, nawet o charakterze publicznoprawnym, nigdy nie ulegnie przedawnieniu, naruszałaby art. 2 Konstytucji RP uznający Rzeczpospolitą Polską za demokratyczne państwo prawne. Rzecznik zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie oraz ewentualne podjęcie stosownych działań legislacyjnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: