Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie stosowania monitoringu przy pomocy kamer telewizji przemysłowej w zakładach karnych i aresztach śledczych z dnia 2011-01-13.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie stosowania monitoringu przy pomocy kamer telewizji przemysłowej w zakładach karnych i aresztach śledczych.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od osób pozbawionych wolności na naruszanie ich prawa do prywatności z powodu stosowania monitoringu przy pomocy kamer telewizji przemysłowej w zakładach karnych i aresztach śledczych. Wpływ takich spraw nasilił się po wejściu w życie przepisów ustawy z dnia 18 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy, tj. po dniu 22 października 2009 r. Autorzy skarg kwestionują zwłaszcza stosowanie monitoringu w łaźniach, częściach cel mieszkalnych przeznaczonych do celów sanitarno-higienicznych (tzw. kącikach sanitarnych) oraz pomieszczeniach wyznaczonych do przeprowadzania kontroli osobistej. Osoby zakwalifikowane jako tzw. niebezpieczne, obok zarzutów dotyczących monitorowania kącika sanitarnego wskazują również na uciążliwości wynikające ze stałego monitoringu celi mieszkalnej.
Rzecznik zwraca się o poinformowanie, czy po wejściu w życie ustawy z dnia 18 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy znacząco wzrosła liczba pomieszczeń, w których stosowany jest monitoring, a zwłaszcza o wskazanie, w ilu jednostkach penitencjarnych monitorowane są łaźnie, pomieszczenia do przeprowadzania kontroli osobistej osadzonych oraz cele mieszkalne, w których kwaterowane są osoby pozbawione wolności nie mające statusu "niebezpiecznego". Prosi również o informację, czy szersze stosowanie monitorowania zachowania osadzonych wpłynęło na zwiększenie ich bezpieczeństwa osobistego oraz bezpieczeństwa jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.