Wystąpienie do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, przewidującego zniesienie ustawowego obowiązku tworzenia wydziałów rodzinnych i opiekuńczych w sądach rejonowych z dnia 2011-01-12.
Wystąpienie do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, przewidującego zniesienie ustawowego obowiązku tworzenia wydziałów rodzinnych i opiekuńczych w sądach rejonowych.
Treść rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy Nr 3655) wskazuje, iż mimo zastrzeżeń środowiska sędziów rodzinnych i kuratorów sądowych, a także Rzecznika Praw Dziecka, realizowana jest koncepcja zakładająca jedynie fakultatywne tworzenie w sądach rejonowych odrębnych wydziałów rodzinnych i nieletnich. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich projektodawcy ustawy nie przedstawili przekonujących argumentów na rzecz tak gruntownej zmiany modelu funkcjonowania sądownictwa rodzinnego w Polsce. Powoływana w uzasadnieniu projektu "racjonalizacja struktury organizacyjnej sądów" nie może być argumentem decydującym, w sytuacji gdy Konstytucja RP nakłada na państwo szczególne obowiązki w zakresie ochrony praw dziecka, udzielania pomocy rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, a także kierowania się w swych działaniach dobrem rodziny. Projektowane zmiany nie uwzględniają szczególnego charakteru spraw rodzinnych oraz ich złożoności. Jednocześnie na sądy rodzinne nakładane są nowe obowiązki w wyniku nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz w projekcie ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich i ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, który zakłada, że "wszystkie sprawy nieletnich - co do zasady - będą należały do właściwości sądu rodzinnego". Rzecznik zwraca się z prośbą o uwzględnienie w toku prac Komisji nad projektem ustawy przedstawionych w wystąpieniu uwag, jak również opinii środowiska sędziowskiego, Rzecznika Praw Dziecka i organizacji społecznych.