Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie nieuzasadnionego wykluczenia pracowników Lasów Państwowych z możliwości zamiany nieruchomości leśnych będących ich własnością na nieruchomości leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych z dnia 2011-02-08.
Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie nieuzasadnionego wykluczenia pracowników Lasów Państwowych z możliwości zamiany nieruchomości leśnych będących ich własnością na nieruchomości leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się pracownicy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe wskazując na nieuzasadnione wykluczenie ich z możliwości dokonywania zamiany będących ich własnością nieruchomości leśnych na nieruchomości leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych. Lasy, grunty i inne nieruchomości Skarbu Państwa pozostające w zarządzie Lasów Państwowych mogą być przedmiotem zamiany na lasy, grunty i inne nieruchomości w przypadkach uzasadnionych potrzebami i celami gospodarki leśnej, zgodnie z art. 38e ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach. Jednakże w punkcie 3 par. 4 Zarządzenia nr 23 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27 marca 2009 r. w sprawie dokonywania zamian nieruchomości na podstawie przepisów art. 38e ustawy z 28 września 1991 r. o lasach zapisano zakaz dokonywania transakcji zamian lasów, gruntów i innych nieruchomości z udziałem pracowników Lasów Państwowych lub członków ich rodzin. W ocenie Rzecznika, wobec istnienia zasad zabezpieczających poszanowanie interesów Skarbu Państwa oraz potrzeb i celów gospodarki leśnej przy dokonywaniu takich transakcji, całkowite wykluczenie możliwości dokonywania zamian z udziałem pracowników Lasów Państwowych lub członków ich rodzin budzi wątpliwości co do swej zasadności. W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o rozważenie celowości istnienia zakazu dokonywania transakcji zamian lasów, gruntów i innych nieruchomości z udziałem pracowników Lasów Państwowych lub członków ich rodzin, a w przypadku stwierdzenia braku uzasadnionych przyczyn istnienia takiej regulacji o podjęcie stosownych działań w celu usunięcia omawianego przepisu Zarządzenia.