Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie konieczności prowadzenia statystyk dotyczących naruszeń zasady równego traktowania z dnia 2011-02-21.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie konieczności prowadzenia statystyk dotyczących naruszeń zasady równego traktowania.
W dniu 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, której uchwalenie powinno przyczynić się do wzmocnienia przestrzegania zasady równego traktowania w poszczególnych aspektach życia społecznego oraz zapewnić podmiotom dyskryminowanym odpowiednie środki ochrony, w tym wsparcie instytucjonalne. Ustawa powierza Rzecznikowi Praw Obywatelskich - obok Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania - wykonywanie zadań dotyczących realizacji zasady równego traktowania. W obecnym stanie prawnym, w ocenie Rzecznika, niezbędne jest prowadzenie statystyk spraw, w których zarzucono nierówne traktowanie. Wydaje się przy tym, że poza danymi ilościowymi powinny być gromadzone dane odnoszące się do podstaw dyskryminacji (przesłanki nierównego traktowania, jak np. płeć czy wiek) oraz obszaru, w którym wystąpiło zdarzenie (np. sfera zatrudnienia, dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji). W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o poinformowanie, czy Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi lub planuje prowadzić monitoring postępowań sądowych o naruszenie zasady równego traktowania.