Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie abolicji dla cudzoziemców przebywających nielegalnie w Polsce od wielu lat z dnia 2011-02-23.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/667500/11/V/1501.1 RZ
Data sprawy:
2011-02-23
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie abolicji dla cudzoziemców przebywających nielegalnie w Polsce od wielu lat.

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od cudzoziemców, którzy po wielu latach nielegalnego zamieszkiwania w Polsce zostali zatrzymani przez Straż Graniczną w celu wydalenia lub zdecydowali się podjąć bezskuteczną próbę uzyskania prawa pobytu w naszym kraju. Sytuacja życiowa tych osób zwykle jest dramatyczna. Żyją one w ciągłej obawie przez wydaleniem, a nielegalny pobyt sytuuje je w szarej strefie i naraża na marginalizację w życiu społecznym, ekonomicznym i kulturalnym. Pomimo tych niekorzystnych zjawisk, cudzoziemcy ci koncentrują często swoje życie rodzinne i prywatne w Polsce. Integrują się ze społecznością, w której żyją, tworząc trwałe więzi o charakterze osobistym, społecznym i gospodarczym. Wydanie decyzji deportacyjnej i konieczność opuszczenia Polski skutkuje zerwaniem wszelkich więzi, jakie cudzoziemcy w Polsce nawiązali. Oznacza także powrót do kraju pochodzenia, z którym cudzoziemcy często stracili już kontakt. W ocenie Rzecznika problem ten wymaga wprowadzenia kolejnej abolicji dla cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2011-05-30
Opis odpowiedzi:
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (25.03.2011 r.) poinformował, iż obecnie prowadzone są konsultacje międzyresortowe projektu założeń do projektu ustawy o cudzoziemcach, realizującego postulaty przedstawione w wystąpieniu. Przedmiotowy projekt założeń przewiduje możliwość udzielenia cudzoziemcowi przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieprzerwanie co najmniej od dnia 20 grudnia 2007 r., którego pobyt na tym terytorium w dniu wejścia w życie ustawy będzie nielegalny, przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca zezwolenia na pobyt czasowy na okres 2 lat, o ile nie spowoduje to zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo bezpieczeństwa i porządku publicznego lub nie naruszy interesu Rzeczypospolitej Polskiej. Począwszy od 2003 roku będzie to już trzecia zmiana przepisów prawa mająca na celu ograniczenie skali nielegalnej migracji w sposób korzystny z punktu widzenia interesu tej kategorii cudzoziemców.