Wystąpienie do Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych w sprawie niejednolitych zasad przeprowadzania kolokwium rocznego dla aplikantów radcowskich w poszczególnych Okręgowych Izbach Radców Prawnych z dnia 2011-02-03.
Wystąpienie do Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych w sprawie niejednolitych zasad przeprowadzania kolokwium rocznego dla aplikantów radcowskich w poszczególnych Okręgowych Izbach Radców Prawnych.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszają się aplikanci radcowscy wskazując na ustalanie przez samorząd niejednolitych zasad przeprowadzania kolokwium rocznego w poszczególnych Okręgowych Izbach Radców Prawnych. Kontrowersje budzi zróżnicowanie procentowego progu zaliczenia tego kolokwium, ustalanego w niektórych izbach na 60% punktów, w innych na 67%. Zgodnie z § 33 ust. 1, 2 i 3 Regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej, stanowiącego Załącznik do uchwały Nr 90/VII/2009 KRRP z dnia 17 października 2009 r., Krajowa Rada Radców Prawnych koordynuje i nadzoruje szkolenie aplikantów oraz ustala program aplikacji, określający także zakres przedmiotowy kolokwiów. Z kolei § 34 ust. 1 pkt 1 Regulaminu stanowi, że w celu utrzymania jednolicie wysokiego poziomu zajęć aplikantów organizowanych przez poszczególne Rady, Krajowa Rada w szczególności sprawuje za pośrednictwem Komisji do spraw aplikacji Krajowej Rady kontrolę przestrzegania programu aplikacji i postanowień Regulaminu. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie, w szczególności poinformowanie, czy takie niejednolite warunki zaliczenia kolokwium rocznego nie stanowią naruszenia zasady jednolicie wysokiego poziomu zajęć aplikantów organizowanych przez poszczególne Rady.