Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie realizacji uprawnień funkcjonariuszy Policji oraz emerytów i rencistów policyjnych i uprawnionych członków ich rodzin do lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub podległych mu organów z dnia 2011-07-18.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/668469/11/IV/504.2 RZ
Data sprawy:
2011-07-18
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie realizacji uprawnień funkcjonariuszy Policji oraz emerytów i rencistów policyjnych i uprawnionych członków ich rodzin do lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub podległych mu organów.

Problem opisany w wystąpieniu pojawił się na tle spraw badanych w Biurze RPO. Stosownie do art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, policjantowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę lub w miejscowości pobliskiej. Uprawnienie emerytowanych funkcjonariuszy Policji do lokalu mieszkalnego zostało przyznane w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Zgodnie z art. 90 ustawy o Policji w brzmieniu nadanym w 2009 r., na lokale mieszkalne dla policjantów przeznacza się lokale będące w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub podległych mu organów. Jak poinformowało MSWiA, Policja kwateruje funkcjonariuszy w lokalach stanowiących własność gmin. Z informacji przekazanych przez Komendanta Stołecznego Policji przy rozpatrywaniu sprawy indywidualnej przez Biuro RPO wynikało, że znowelizowany w 2009 r. art. 90 ustawy o Policji pozbawił Komendę Stołeczną Policji i Komendy Rejonowe na terenie Warszawy prawa do swobodnego dysponowania dotychczasowym zasobem mieszkaniowym (lokalami będącymi własnością miasta, w dyspozycji Policji). W praktyce zagwarantowane w ustawach prawo do lokalu mieszkalnego nie jest realizowane z uwagi na niezapewnienie wystarczającego zasobu lokali mieszkalnych, co jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez to państwo prawa. Rzecznik zwraca się o zajęcie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: