Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie kary dyscyplinarnej polegającej na wydaleniu ze służby komornika sądowego oraz unormowania przewidującego obligatoryjne zawieszenie komornika sądowego w czynnościach z dnia 2011-07-19.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie kary dyscyplinarnej polegającej na wydaleniu ze służby komornika sądowego oraz unormowania przewidującego obligatoryjne zawieszenie komornika sądowego w czynnościach.
W wyroku z dnia 18 października 2010 r. (sygn. akt K 1/09), wydanym na skutek wniosku Rzecznika, Trybunał Konstytucyjny uznał, że część przepisów ustaw o samorządach zawodowych, które z powodów dyscyplinarnych przewidują dożywotnie usunięcie z samorządu bez prawa ubiegania się o ponowny wpis, jest niezgodna z Konstytucją RP. W tym zakresie wyrok dotyczył samorządów zawodowych radców prawnych, adwokatów, rzeczników patentowych, pielęgniarek i położnych oraz lekarzy weterynarii. Analogicznej treści przepis znajduje się nadal w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji. W myśl art. 72 ust. 4 tej ustawy, wydalenie ze służby komorniczej, będące jedną z kar dyscyplinarnych, pociąga za sobą zakaz powołania w przyszłości na stanowisko komornika lub asesora komorniczego. W ocenie Rzecznika ograniczenie to nie znajduje uzasadnienia. Ponadto Krajowa Rada Komornicza w piśmie do RPO zakwestionowała uregulowanie przewidujące bezwzględny obowiązek zawieszenia komornika sądowego w czynnościach przez Ministra Sprawiedliwości, w przypadku gdy przeciwko komornikowi prowadzone jest postępowanie o umyślne przestępstwo z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe (art. 15 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji). W opinii Rady powyższe rozwiązanie jest zbyt restrykcyjne i narusza zasadę domniemania niewinności. Obligatoryjne zawieszenie ma miejsce także w sytuacji wniesienia przeciwko komornikowi subsydiarnego aktu oskarżenia. Krajowa Rada Komornicza proponuje ograniczenie okresu zawieszenia komornika np. do 6 miesięcy, a następnie pozostawienie decyzji o dalszym zawieszeniu w gestii organu prowadzącego postępowanie (sądu lub prokuratora). Rzecznik prosi o poinformowanie o zajętym w sprawie stanowisku.