Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od świadczeniodawców realizujących czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne z dnia 2011-08-03.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od świadczeniodawców realizujących czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne.
Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymała wniosek zawierający zastrzeżenia dotyczące treści załącznika Nr 3 do zarządzenia Nr 58/2009/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 29 października 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi. Załącznik, ustalając warunki realizacji świadczeń zakłada, w każdym miejscu obsługi świadczeniobiorców, w godzinach realizacji świadczeń, stałą obecność osoby z co najmniej wykształceniem średnim oraz kwalifikacjami nabytymi do dnia 10 lutego 2009 r. w ramach kursu z zakresu towaroznawstwa materiałów medycznych organizowanego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 10 stycznia 2003 r. w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego, a także wymogów jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek oraz punktów aptecznych. Wprowadzony cenzus czasowy uniemożliwia realizację świadczeń w omawianym zakresie przez osoby, które odbyły wymagany kurs i uzyskały zaświadczenie o jego ukończeniu po tej dacie. Wyjaśnienia NFZ w tej sprawie nie wydają się przekonujące, tym bardziej, że ustawa - Prawo farmaceutyczne na podstawie której zostało wydane rozporządzenie z dnia 10 stycznia 2003 r., upoważniała jedynie do uregulowania kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie oraz rozważenie potrzeby podjęcia działań w kierunku zmiany kwestionowanego przepisu załącznika Nr 3 do zarządzenia Nr 58/2009/DSOZ Prezesa NFZ.