Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego utrzymującą decyzję Prezydenta Miasta Ś. o odmowie przyznania Agnieszce K. zaliczki alimentacyjnej na dziecko z dnia 2006-07-18.

Adresat:
WOJEWÓDZKI SĄD ADMINISTRACYJNY
Sygnatura:
RPO/531275/06/XI/1108.4 RZ
Data sprawy:
2006-07-18
Rodzaj sprawy:
skarga do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych (WSA)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
umorzenie postępowania administracyjnego z powodu uznania zasadności skargi RPO i zmianę zaskarżonej uchwały, decyzji
Opis sprawy:

Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego utrzymującą decyzję Prezydenta Miasta Ś. o odmowie przyznania Agnieszce K. zaliczki alimentacyjnej na dziecko.

Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucił zaskarżonej decyzji naruszenie art. 2 pkt 1 i art. 10 ust. 1a ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej oraz naruszenie art. 32 ust. 1 i art. 72 ust. 2 Konstytucji RP. Ojciec dziecka jest obywatelem Kanady, która nie jest stroną Konwencji Nowojorskiej o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą. Ponadto Polska nie zawarła z Kanadą umowy o obrocie prawnym, na podstawie której istniałaby możliwość uzyskiwania i wykonywania wyroków zasądzających alimenty. Istnieje jedynie porozumienie o wzajemności w wykonywaniu orzeczeń alimentacyjnych, obejmujące 10 prowincji Kanady. W związku z tym, że wierzycielka nie zna aktualnego adresu zobowiązanego, nie może ona złożyć w sądzie wniosku o egzekucję alimentów. W ustaleniu adresu dłużnika nie mógł pomóc także Wydział Konsularny Ambasady RP w Toronto. Mimo iż wierzycielka przedstawiła zaświadczenia z Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Toronto oraz z Sądu Okręgowego, Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że przesłanka bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych nie została spełniona. Zdaniem Rzecznika skoro prawo do zaliczki alimentacyjnej przysługuje osobie, która w wyniku wszczętych czynności egzekucyjnych nie uzyskała zaspokojenia swoich roszczeń, to tym bardziej prawo to przysługuje osobie, która z uwagi na brak stosownej umowy konwencyjnej lub brak możliwości ustalenia adresu dłużnika w ogóle nie może złożyć wniosku o egzekucję roszczeń alimentacyjnych.

 


Data odpowiedzi:
2006-11-20
Opis odpowiedzi:
Skarga uwzględniona (postanowienie z dnia 25.10.2006 r. o umorzeniu postępowania, sygn. akt II SA/Sz 1174/06). Samorządowe Kolegium Odwoławcze uwzględniło skargę Rzecznika.