Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia w sprawie braku podstaw prawnych do wprowadzenia odpłatności za wydawanie zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje polskiego farmaceuty z dnia 2011-11-15.

Adresat:
MINISTERSTWO ZDROWIA
Sygnatura:
RPO/687526/11/V/1018.7 RZ
Data sprawy:
2011-11-15
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia w sprawie braku podstaw prawnych do wprowadzenia odpłatności za wydawanie zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje polskiego farmaceuty.

W toku badania sprawy indywidualnej dotyczącej nadmiernej wysokości opłaty za wydanie przez Naczelną Radę Aptekarską zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje polskiego farmaceuty ujawnił się problem braku podstaw prawnych do wprowadzenia odpłatności za wydawanie wymienionych zaświadczeń. Naczelna Rada Aptekarska, powołując się na art. 39 ust. 1 w związku z art. 2 b ust. 2 ustawy o izbach aptekarskich, podjęła uchwałę Nr IV/38/2005 z dnia 24 lutego 2005 r. w sprawie odpłatności za wydanie zaświadczeń poświadczających posiadanie kwalifikacji farmaceuty wynikających z przepisów prawa Unii Europejskiej. W świetle § 1 tej uchwały, "tytułem zwrotu kosztów związanych z wydaniem zaświadczenia określonego w art. 2 b ust. 2 pkt 1 do 3 ustawy, w razie nieotrzymania dotacji na ten cel, pobiera się od wnioskodawcy opłatę w złotych polskich o równowartości 100 euro". Przepisy ustawy o izbach aptekarskich nie zawierają upoważnienia dla Naczelnej Rady Aptekarskiej do wprowadzenia odpłatności za wydawanie zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje polskiego farmaceuty. W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w niniejszej sprawie oraz rozważenie potrzeby podjęcia działań w kierunku wyeliminowania z obrotu prawnego wymienionej uchwały Naczelnej Rady Aptekarskiej.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-01-24
Opis odpowiedzi:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia (24.01.2012 r.) nie podzielił stanowiska wyrażonego w wystąpieniu Rzecznika i wyjaśnił, że organy administracji uprawnione do wydawania zaświadczeń są obowiązane do pobierania opłaty skarbowej w wysokości określonej w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. W ocenie Ministerstwa Zdrowia do zadań z zakresu administracji rządowej należą także niektóre zadania realizowane przez samorządy zawodowe. W tym kontekście należy stwierdzić, iż wydając zaświadczenia, o których mowa w art. 4g ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich, Naczelna Rada Aptekarska realizuje zadanie z zakresu administracji rządowej, a tym samym mają do niej zastosowanie w/w przepisy ustawy o opłacie skarbowej, w tym stawki opłat określone w załączniku do tejże ustawy.