Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wątpliwości dotyczących przepisów zapobiegających eksmisjom na bruk z dnia 2011-12-05.

Adresat:
MINISTER, MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/687486/11/IV/509.5 RZ
Data sprawy:
2011-12-05
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wątpliwości dotyczących przepisów zapobiegających eksmisjom na bruk.

Wyrokiem z dnia 4 listopada 2010 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją RP przepisu art. 1046 § 4 k.p.c. (sygn. akt K 19/06). Przepis ten utracił moc obowiązującą z upływem dwunastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, a zatem z dniem 16 listopada 2011 r. Nowelizacja dokonana ustawą z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, zdaniem Rzecznika nie w pełni realizuje wskazówki udzielone przez Trybunał Konstytucyjny. Wątpliwości już na etapie wdrożenia nowych regulacji budzą zasadnicze obawy o to, czy mogą one stanowić skuteczny instrument zapobiegania eksmisjom na bruk i bezdomności, a jednocześnie zapewnienia sprawnej egzekucji wyroków eksmisyjnych, w których sąd nie przyznał dłużnikowi prawa do lokalu socjalnego. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie potrzeby doprecyzowania przepisów art. 1046 k.p.c., tak aby stanowił on instrument sprawnej egzekucji wyroków eksmisyjnych, przy uwzględnieniu ochrony przed bezdomnością osób eksmitowanych, a także o poinformowanie o planowanym terminie wydania rozporządzenia na podstawie upoważnienia z art. 1046 § 11 k.p.c.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-01-07
Opis odpowiedzi:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (07.01.2012 r.) stwierdził, że wprowadzone do systemu prawa zmiany dokonane ustawą z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego realizują w pełni wytyczne zawarte w uzasadnieniu postanowienia sygnalizacyjnego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 marca 2008 r. (sygn. akt S 2/08) oraz wyroku z dnia 4 listopada 2010 r. (sygn. akt K 19/06). Podkreślenia również wymaga, że redakcja poszczególnych przepisów, także w świetle ogólnych regulacji dotyczących postępowania egzekucyjnego w sprawach cywilnych, nie wydaje się budzić wątpliwości interpretacyjnych. Wprowadzone rozwiązania stanowią wyważony instrument umożliwiający sprawne prowadzenie egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, przy jednoczesnym uwzględnieniu ochrony osób eksmitowanych przed bezdomnością.