Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie organizacji wyborów do organów przedstawicielskich samorządu terytorialnego z dnia 2011-12-15.
Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie organizacji wyborów do organów przedstawicielskich samorządu terytorialnego.
Do Rzecznika wpływają skargi osób działających w jednostkach samorządu terytorialnego dotyczące organizacji wyborów do organów przedstawicielskich samorządu. Konstytucyjna pozycja samorządu terytorialnego wskazuje na jego szczególne znaczenie ustrojowe. Należy więc oczekiwać, iż ustawy, konkretyzujące postanowienia Konstytucji, zapewnią obywatelom równe szanse dokonywania wyboru swoich przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego. Jednym z elementów prowadzenia kampanii wyborczej jest wykorzystywanie w niej numeru listy, jaki został przydzielony danemu komitetowi wyborczemu. Są one jednak przydzielane w różnych terminach. W najgorszej sytuacji są komitety zgłaszające kandydatów w jednej lub kilku gminach, które otrzymują numer listy w ostatniej kolejności, a więc mają najmniej czasu na kampanię wyborczą z możliwością użycia numeru list. Nadawanie numerów listom kandydatów określają przepisy art. 408 - 410 Kodeksu wyborczego. Komitety lokalne, skupiające często działaczy zaangażowanych w życie swojej małej społeczności, zamierzające przedstawić kandydatów w jednej gminie, podnoszą, że na skutek tych rozwiązań legislacyjnych postawione są w znacznie gorszej sytuacji prawnej. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej wskazał na praktyczny brak możliwości losowania numerów list w tym samym dniu. PKW dostrzega jednak możliwość późniejszego rozpoczęcia procedury nadawania numerów listom i skrócenia odstępu czasu pomiędzy poszczególnymi etapami losowania. W ocenie Rzecznika jest to postulat godny rozważenia i uwzględnienia przy dokonaniu nowelizacji Kodeksu wyborczego. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o rozważenie celowości podjęcia odpowiednich działań mających na celu zainicjowanie prac legislacyjnych.