Wystąpienie do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich skarg dotyczących nieprzydzielenia TV Trwam miejsca na platformie cyfrowej z dnia 2012-01-02.
Wystąpienie do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich skarg dotyczących nieprzydzielenia TV Trwam miejsca na platformie cyfrowej.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich kierowane są skargi, których przedmiotem jest niezrealizowanie wniosku Fundacji Lux Veritatis z siedzibą w Warszawie o przyznanie miejsca na multipleksie (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej, a w konsekwencji nieprzydzielenie TV Trwam miejsca na platformie cyfrowej. Z dokumentów dostępnych na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, iż Fundacja Lux Veritatis, jako nadawca programu pn. TV Trwam, występowała do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie możliwości umieszczenia programów telewizyjnych w sygnale multipleksu pierwszego (MUX 1) już w październiku 2010 r. Złożenie przez Fundację wniosku o rozszerzenie koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego zostało podane także do publicznej wiadomości, w drodze ogłoszenia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 14 marca 2011 r., wydanego na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Jak wskazuje treść otrzymywanych skarg, wniosek Fundacji Lux Veritatis nadal pozostaje nierozpoznany, a TV Trwam nie otrzymała miejsca na multipleksie naziemnym, pomimo przyznania go już innym wnioskodawcom. Z komunikatu dostępnego na stronie www.cyfryzacja.gov.pl wynika przy tym, iż w dniu 7 grudnia 2011 r. uruchomione zostały nadajniki pierwszego etapu wdrażania pierwszego multipleksu (MUX 1). Tego rodzaju sytuacja nosi, w ocenie skarżących, znamiona dyskryminacji. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (25.01.2012 r.) przedstawił podstawowe informacje dotyczące postępowania odwoławczego po wydaniu decyzji z 29 lipca 2011 r., na podstawie której poszczególnym wnioskodawcom przyznano prawo do rozpowszechniania programu drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy, w standardzie DVB-T w pierwszym ogólnopolskim multipleksie. Jednocześnie na podstawie tej decyzji odmówiono dokonania zmiany (rozszerzenia) koncesji pozostałym stronom postępowania, m.in. Fundacji LUX VERITATIS na rozpowszechnianie programu "TRWAM". Skargi złożyło czterech wnioskodawców, w tym Fundacja LUX VERITATIS. W pierwszym etapie postępowania KRRiT dokonała szczegółowej analizy wniosków pod kątem wiarygodności finansowej i stwierdziła, że nie spełnia tego kryterium m. in. wniosek Fundacji LUX VERITATIS na rozpowszechnianie programu "TRWAM". W ocenie Krajowej Rady kryterium finansowe ma w tym przypadku znaczenie podstawowe, gdyż od możliwości finansowych wszystkich podmiotów, którym przyznane będzie miejsce w multipleksie zależy powodzenie całego projektu, a w konsekwencji powodzenie całego procesu cyfryzacji w Polsce. Szczegółowe informacje opisujące poszczególne etapy postępowania odwoławczego oraz opinie KRRiT przedstawione zostały, zgodnie z wymogami procedury administracyjnej K.p.a., w uzasadnieniu decyzji, która zostanie doręczona wszystkim stronom postępowania, i od której służyć będzie wszystkim stronom postępowania odwołanie do sądu. W odpowiedzi podkreślono, iż rozpowszechnianie cyfrowych programów telewizyjnych drogą naziemną nie ma wpływu na emisję programów rozpowszechnianych dotąd drogą satelitarną i kablową. Fundacja LUX VERITATIS posiada koncesję na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą rozsiewczą satelitarną i może być odbierana za pomocą indywidualnych anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej - zarówno teraz, jak i po wyłączeniu analogowego naziemnego nadawania programów telewizyjnych.