Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie przeszkód prawnych w przekazywaniu darowizn w postaci leków i wyrobów medycznych przez organizacje zajmujące się dobroczynnością z dnia 2012-01-18.

Adresat:
MINISTERSTWO ZDROWIA
Sygnatura:
RPO/693521/12/V/1018.1.7 RZ
Data sprawy:
2012-01-18
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie przeszkód prawnych w przekazywaniu darowizn w postaci leków i wyrobów medycznych przez organizacje zajmujące się dobroczynnością.

Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje w wystąpieniu, iż przepis art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych stanowi przeszkodę w przekazywaniu darowizn przez fundacje i inne organizacje zajmujące się dobroczynnością, w związku z grożącymi za to karami administracyjnymi. Dotyczyć to będzie m.in. możliwości przekazania szpitalom pomp insulinowych dla kobiet w ciąży, które mają zostać zakupione ze środków zebranych w ramach XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na mocy tego przepisu, zakazane jest stosowanie jakichkolwiek form zachęty odnoszących się do leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych podlegających refundacji ze środków publicznych, w szczególności kierowanych do świadczeniobiorców, przedsiębiorców oraz ich pracowników lub osób uprawnionych, w tym sprzedaży uwarunkowanej, upustów, rabatów, bonifikat, pakietów i uczestnictwa w programach lojalnościowych, darowizn, nagród, prezentów, upominków wycieczek, loterii, losowań, wszelkich form użyczeń, transakcji wiązanych, ułatwień, zakupów, lub usług sponsorowanych, wszelkiego rodzaju talonów, bonów oraz innych niewymienionych z nazwy korzyści. Za nieprzestrzeganie wspomnianego przepisu wymierzana ma być kara pieniężna w wysokości stukrotnej wartości zastosowanej zachęty. Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o pilne podjęcie działań legislacyjnych w celu zmiany kwestionowanego rozwiązania, którego dalsze obowiązywanie może wpłynąć na istotne zmniejszenie wsparcia ze strony instytucji zajmujących się dobroczynnością w sferze ochrony zdrowia.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-04-03
Opis odpowiedzi:

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia (03.04.2012 r.) przychylając się do wniosku o pilne podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do zmiany obecnego brzmienia art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2012 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, poinformował iż obecnie prowadzona jest analiza przepisów, która ma na celu skorygowanie zapisów przysparzających trudności w jej stosowaniu. Jednocześnie wyjaśnił, iż tylko podmioty wytwarzające produkty podlegające refundacji i dokonujące obrotu nie mogą stosować metod zakazanych w tym przepisie, ponieważ działania takie bezpośrednio wiążą się ze zwiększeniem obrotu produktami refundowanymi. Wątpliwości dotyczące przekazywania szpitalom przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomp insulinowych dla kobiet w ciąży, nie wpisują się w działania zabronione art. 49, ponieważ Fundacja nie jest przedsiębiorcą objętym decyzją refundacyjną, a w działaniach Fundacji nie można wskazać działań mających na celu zachętę do zwiększenia obrotu jakimkolwiek produktem refundowanym. Pompy insulinowe obecnie nie są objęte refundacją na podstawie decyzji administracyjnej, a co za tym idzie nie dotyczą ich przepisy ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, natomiast są świadczeniami gwarantowanymi refundowanymi ze środków publicznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej dla dzieci i młodzieży do 26 roku życia, przy leczeniu cukrzycy za pomocą pompy insulinowej.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia (17.07.2012 r.) w uzupełnieniu odpowiedzi z dnia 3 kwietnia 2012 r. poinformował, że w dniu 27 czerwca 2012 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 14 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej i niektórych innych ustaw. Zgodnie z art. 7 ust. 1 przedmiotowej nowelizacji art. 49 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych otrzymał nowe brzmienie. W ocenie Ministerstwa Zdrowia powyższa nowelizacja powinna prowadzić do wyeliminowania, wskazywanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich, wątpliwości interpretacyjnych wyłaniających się na tle dotychczasowego brzmienia art. 49 ust 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.