Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie braku podstaw prawnych do wprowadzenia przez Naczelną Radę Aptekarską odpłatności za wydawanie zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje polskiego farmaceuty z dnia 2012-02-08.
Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie braku podstaw prawnych do wprowadzenia przez Naczelną Radę Aptekarską odpłatności za wydawanie zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje polskiego farmaceuty.
W toku badania sprawy indywidualnej dotyczącej nadmiernej wysokości opłaty pobieranej za wydanie przez Naczelną Radę Aptekarską zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje polskiego farmaceuty ujawnił się problem braku podstaw prawnych do wprowadzenia przez Naczelną Radę Aptekarską odpłatności za wydawanie wymienionych zaświadczeń, który został przedstawiony Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Zdrowia w wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 15 listopada 2011 r. W odpowiedzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 24 stycznia 2012 r. wskazano jako podstawę prawną pobierania omawianych opłat art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Zdaniem Rzecznika, nie sposób podzielić zaprezentowanego poglądu, że Naczelna Rada Aptekarska pobiera opłatę skarbową za wydanie wspomnianego zaświadczenia, skoro podstawę prawną żądania opłaty stanowi uchwała Naczelnej Rady Aptekarskiej, a nie przepisy ustawy o opłacie skarbowej, które ustalają wysokość tej opłaty. W związku z powyższym, Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w niniejszej sprawie oraz rozważenie potrzeby podjęcia działań w kierunku wyeliminowania z obrotu prawnego wymienionej uchwały Naczelnej Rady Aptekarskiej.
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia (20.03.2012 r.) poinformował, że zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające w sprawie problematyki poruszonej w wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich. Informacja o wyniku tego postępowania zostanie przekazana po zakończeniu postępowania.
2. Minister Zdrowia (17.05.2012 r.) zwrócił się do Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej o podjęcie uwzględniającej obecny stan prawny uchwały w sprawie opłat za zaświadczenia, o których mowa w art. 4g ustawy o izbach aptekarskich.