Wystąpienie do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie nowych druków oświadczeń majątkowych osób działających w organach samorządu terytorialnego z dnia 2012-03-01.
Wystąpienie do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie nowych druków oświadczeń majątkowych osób działających w organach samorządu terytorialnego.
W ostatnim czasie do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły skargi dotyczące projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie określenia nowych wzorów formularzy oświadczeń majątkowych radnego gminy, wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarządzającej, członka organu zarządzającego i członka organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta. Główny zarzut dotyczy kształtu punktu VII proponowanego nowego wzoru oświadczenia majątkowego. Obowiązujące obecnie druki oświadczeń majątkowych nie obligują osób składających tego rodzaju oświadczenie do rozdzielnego wskazania wysokości dochodów uzyskanych przez małżonków. Małżonkowie osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia majątkowego podnoszą w skargach, że proponowane zmiany naruszają ich prawo do prywatności. Sam fakt ułatwienia pracy organom dokonującym weryfikacji oświadczeń majątkowych, jak to wynika z uzasadnienia do projektu rozporządzenia, przy uwzględnieniu prawa do prywatności małżonków osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia majątkowego, nie uzasadnia wprowadzenia tak daleko idącego rozwiązania. Przedstawione wątpliwości nie będą dotykać wyłącznie samorządu gminnego, ale także na podstawie art. 25c ust. 13 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz w związku z treścią art. 27c ust. 13 ustawy o samorządzie województwa, dotyczyć będą również osób działających we właściwych organach jednostek samorządu terytorialnego (projekty rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nowych druków oświadczeń majątkowych odnoszących się do samorządu powiatowego oraz samorządu województwa). Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o przedstawienie stanowiska w poruszonych kwestiach.
Minister Spraw Wewnętrznych (19.03.2012 r.) udzielając odpowiedzi z upoważnienia Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyjaśnił, że podniesiony przez skarżących zarzut, którego istota sprowadza się do naruszenia konstytucyjnego prawa do prywatności spowodowanego zawartym w cz. VII wzoru oświadczenia majątkowego wymogiem podania wysokości dochodów małżonka osoby składającej oświadczenie uzyskanych w roku poprzedzającym rok złożenia oświadczenia majątkowego, powstał, jak się wydaje, na tle niezręcznego sformułowania tego fragmentu wzoru oświadczenia majątkowego. Analiza zebranych wniosków pozwoliła na stwierdzenie, że pierwotne sformułowanie cz. VII projektów wzorów oświadczeń nie odpowiada zamysłowi ustawodawcy co do zakresu ujawnianych w oświadczeniach majątkowych danych na temat dochodów osób obowiązanych do składania tych oświadczeń. Podjęto decyzję o daleko idącym zmodyfikowaniu rozwiązań prawnych zawartych w dotychczasowych projektach wzorów oświadczeń majątkowych. Zmiany polegają m.in. na doprecyzowaniu objaśnienia, że dochody mają być wykazywane jako dochody netto tj. dochody faktycznie uzyskane, a także usunięciu informacji o łącznej kwocie dochodu małżonka uzyskanego w roku ubiegłym. Nowe projekty rozporządzeń Prezesa Rady Ministrów dotyczące wzorów oświadczeń majątkowych składanych przez osoby działające we właściwych organach jednostek samorządu terytorialnego na szczeblu województwa, powiatu i gminy, zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego na posiedzeniu w dn. 21 grudnia 2011 r., a następnie zostały skierowane do ponownych uzgodnień międzyresortowych. Aktualne wersje tych projektów zostały udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w systemie "Rządowy Proces Legislacyjny".