Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie prac nad nowelizacją prawa prasowego z dnia 2012-04-02.

Adresat:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Sygnatura:
RPO/622061/09/I/105.1 RZ
Data sprawy:
2012-04-02
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie prac nad nowelizacją prawa prasowego.

Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje w wystąpieniu, iż mimo wcześniejszych deklaracji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, projekt nowelizacji ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe, który miał być przedstawiony do konsultacji pod koniec 2011 r., nie znalazł się w programie prac legislacyjnych Rady Ministrów na rok 2012. W dniu 14 czerwca 2012 r. wchodzi w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 grudnia 2010 r. (sygn. akt K 41/07), w którym Trybunał uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy art. 46 ust. 1 oraz art. 31 i 33 Prawa prasowego. Pomimo upływu ponad 15 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, właściwy w tej sprawie resort nie przedstawił projektu ustawy wykonującej wyrok sądu konstytucyjnego. Z informacji przedstawionych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pismem z dnia 17 lutego 2012 r. wynika jedynie, że opracowany przez Ministerstwo projekt nowelizacji ustawy - Prawo prasowe został przekazany w dniu 20 stycznia 2012 r. do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o procedowanie projektu ustawy z pominięciem etapu założeń. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o poinformowanie o aktualnych propozycjach i stanowisku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnośnie do nowelizacji prawa prasowego.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-04-23
Opis odpowiedzi:

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (23.04.2012 r.) poinformował, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało projekt nowelizacji ustawy - Prawo prasowe, który został przekazany pismem z dnia 20 stycznia 2012 r. do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o procedowanie projektu ustawy z pominięciem etapu założeń. Jednakże pomimo ponawianych próśb i przedstawianych dodatkowych wyjaśnień co do zakresu przygotowanej nowelizacji, Zespół do spraw Programowania Prac Rządu nie podjął na swych dotychczasowych posiedzeniach korzystnej dla MKiDN decyzji o możliwości procedowania projektu ustawy bez uprzedniego przygotowania projektu założeń. Z tych względów w MKiDN jest opracowywany projekt założeń do nowelizacji ustawy - Prawo prasowe, mający na celu dostosowanie przepisów Prawa prasowego do wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 grudnia 2010 r. (K 41/07) oraz z dnia 5 maja 2004 r. (sygn. P 2/03), wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 grudnia 2011 r. (sygn. SK 42/09) oraz wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 5 lipca 2011 r. ws. Wizerkaniuk przeciwko Polsce. Proponuje się również usunięcie z ustawy terminów i instytucji, które stanowią pozostałości nazewnictwa poprzedniego ustroju, a także wprowadzenie zmian mających na celu dostosowanie przepisów regulujących prawa i obowiązki dziennikarzy do obecnie obowiązujących warunków społeczno-gospodarczych.