Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie braku możliwości odwołania się od odmowy wydania skierowania na badania lekarskie z dnia 2012-04-23.

Adresat:
RZECZNIK PRAW PACJENTA
Sygnatura:
RPO/578571/08/I/112 RZ
Data sprawy:
2012-04-23
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie braku możliwości odwołania się od odmowy wydania skierowania na badania lekarskie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w orzeczeniu z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie R.R. przeciwko Polsce orzekł, że Polska naruszyła art. 8 (prawo do prywatności) oraz art. 3 (zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła praw reprodukcyjnych kobiet, a w szczególności prawa do informacji o stanie zdrowia, rzetelnej diagnostyki i dostępu do badań prenatalnych oraz prawa decydowania o życiu prywatnym, w tym prawa do przerywania ciąży. Mając na względzie procedurę wdrażania zaleceń Trybunału sformułowanych w tym orzeczeniu, Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje problem braku możliwości odwołania się od odmowy wydania skierowania na badania lekarskie. W wyniku procedury wykonania orzeczenia w sprawie Tysiąc przeciwko Polsce wprowadzono możliwość odwołania się od decyzji lekarza. Pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy mogą wnieść sprzeciw wobec opinii albo orzeczenia określonych w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, jeżeli opinia albo orzeczenie ma wpływ na prawa lub obowiązki pacjenta wynikające z przepisów prawa. W przypadku odmowy skierowania na badania pacjent nie ma możliwości zastosowania procedury odwoławczej na gruncie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. To zaś może ograniczać prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, do informacji o swoim stanie zdrowia zgodnie z art. 9 ust. 1 oraz prawo do ochrony zdrowia gwarantowane w art. 68 ust. 1 Konstytucji RP. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o poinformowanie na temat działań podjętych w celu wykonania wyroku w sprawie R.R. przeciwko Polsce oraz o rozpatrzonych sprzeciwach wobec opinii lub orzeczeń lekarskich.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-05-29
Opis odpowiedzi:

Rzecznik Praw Pacjenta (29.05.2012 r.) wyjaśniła, że w obecnym stanie prawnym w sytuacji analogicznej do sytuacji, której znalazła się skarżąca R.R., pacjentka miałaby możliwość skorzystania z prawa do żądania zasięgnięcia opinii innego lekarza lub zwołania konsylium lekarskiego oraz do wniesienia sprzeciwu od opinii lub orzeczenia lekarza. W związku z tym należy stwierdzić, że art. 6 ust. 3 oraz art. 31 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta stanowi wypełnienie zaleceń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie zapobiegania naruszeniom art. 8 Konwencji (prawo do prywatności). Prawo do uzyskania rzetelnej informacji o stanie zdrowia gwarantuje natomiast art. 9-12 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.