Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie uregulowania w aktach prawa powszechnie obowiązującego statusu osób fizycznych biorących udział w realizacji projektów konkursowych z dnia 2012-05-15.

Adresat:
MINISTERSTWO ROZWOJU REGIONALNEGO
Sygnatura:
RPO/637707/10/I/120 RZ
Data sprawy:
2012-05-15
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie uregulowania w aktach prawa powszechnie obowiązującego statusu osób fizycznych biorących udział w realizacji projektów konkursowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje w wystąpieniu, iż status osób fizycznych biorących udział w realizacji projektów w ramach Działania 6.2 i Poddziałania 8.1.2., jak też przysługująca im ewentualna procedura odwoławcza, nie zostały uregulowane w żadnym akcie prawa powszechnie obowiązującego. W ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju nie został bowiem zdefiniowany "uczestnik projektu", zaś przysługujące mu środki ochrony prawnej w ramach prowadzonych konkursów zostały przewidziane wyłącznie w dokumentach nie mających charakteru aktów prawa powszechnie obowiązującego. Przypadki przeanalizowane w Biurze RPO, w ramach wpływających skarg, budzą uzasadnione wątpliwości co do prawidłowości rozdysponowania środków publicznych i ochrony interesów osób fizycznych biorących udział w takich projektach. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o poinformowanie, czy istnieje możliwość precyzyjnego uregulowania środków ochrony prawnej osób zgłaszających się do RPO nie w regulaminach konkursowych, lecz w aktach prawa powszechnie obowiązującego.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-06-15
Opis odpowiedzi:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (15.06.2012 r.) poinformowała, że Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki (IZ PO KL) ma obowiązek zapewnienia, iż operacje wybierane do dofinansowania są zgodne z kryteriami przyjętymi dla programu operacyjnego oraz z przepisami krajowymi i wspólnotowymi. Co więcej, IZ PO KL ma obowiązek dostarczenia potencjalnym beneficjentom jasnych i szczegółowych informacji dotyczących warunków kwalifikowalności do dofinansowania, procedur rozpatrywania wniosków o dofinansowanie i kryteriów wyboru operacji do dofinansowania. Przygotowane przez IZ PO KL Zalecenia z dnia 21 września 2009 r. w zakresie prawidłowości procedur przyznawania środków na rozwój przedsiębiorczości na rzecz uczestników projektów w ramach Działania 6.2 oraz Poddziałania 8.1.2 PO KL zawierające postanowienia dotyczące możliwości odwołania się uczestnika projektu od oceny jego biznesplanu przewidują, że uczestnik projektu, którego biznesplan został odrzucony ma możliwość złożenia do beneficjenta wniosku o ponowne rozpatrzenie biznesplanu. Regulacje te rozszerzają zakres praw i wolności uczestników projektu w stosunku do aktów prawa powszechnie obowiązującego, które nie przewidują możliwości odwołania od decyzji organu wydającego decyzję w sprawie przyznania jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. System Realizacji PO KL i Szczegółowy Opis Priorytetów PO KL stanowią obszerny zbiór dokumentów, który jest często aktualizowany. Nie jest zasadne, by wszystkie szczegółowe unormowania zawarte w tych dokumentach ujmowane były w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Spowodowałoby to znaczne utrudnienia w sprawnym zarządzaniu i wdrażaniu Programu. Wydaje się również, że takie procedowanie byłoby niezgodne z techniką prawodawczą określoną w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie Zasad techniki prawodawczej.