Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały wyjaśniającej zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, dotyczące przepisów stosowanych w sytuacji pracownika zatrudnionego za granicą, gdy jednostką kierującą jest macierzysty zakład pracy tego pracownika, będący eksporterem realizującym za granicą budowę eksportową we własnym imieniu i na własny rachunek z dnia 1993-10-05.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY
Sygnatura:
RPO/122851/93/III/318 RZ
Data sprawy:
1993-10-05
Rodzaj sprawy:
pytanie prawne do Sądu Najwyższego (PP)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały wyjaśniającej zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, dotyczące przepisów stosowanych w sytuacji pracownika zatrudnionego za granicą, gdy jednostką kierującą jest macierzysty zakład pracy tego pracownika, będący eksporterem realizującym za granicą budowę eksportową we własnym imieniu i na własny rachunek.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
1994-01-13
Opis odpowiedzi:

Wniosek rozpoznany (uchwała z dnia 13 stycznia 1994 r., sygn. akt I PZP 44/93). Sąd Najwyższy podjął następującą uchwałę: Do pracownika skierowanego do pracy za granicę na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie niektórych praw i obowiązków pracowników skierowanych do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług związanych z eksportem (tekst jedn. Dz. U. z 1990 r., Nr 44, poz. 259 ze zm.) nie ma zastosowania art. 156 § 1 kodeksu pracy także wówczas, gdy jednostką kierującą jest macierzysty zakład pracy tego pracownika.