Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie dwóch różnych terminów prekluzyjnych, po upływie których nie uwzględnia się przy określeniu obywatelstwa dziecka zmian w ustaleniu osoby jednego z rodziców z dnia 2012-06-15.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH
Sygnatura:
RPO/690141/11/V/1505 RZ
Data sprawy:
2012-06-15
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie dwóch różnych terminów prekluzyjnych, po upływie których nie uwzględnia się przy określeniu obywatelstwa dziecka zmian w ustaleniu osoby jednego z rodziców.

W odpowiedzi na wcześniejsze wystąpienie w przedmiotowej sprawie, Minister Spraw Wewnętrznych podzielił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, że brak jest racjonalnych powodów, które uzasadniają wprowadzenie przez ustawodawcę dwóch różnych terminów prekluzyjnych, po upływie których zmian w ustaleniu osoby jednego z rodziców dziecka nie uwzględnia się przy określeniu obywatelstwa dziecka. Minister Spraw Wewnętrznych stwierdził jednocześnie, że konieczne jest znowelizowanie art. 6 oczekującej na wejście w życie ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim, który - podobnie jak art. 7 obecnie obowiązującej ustawy o obywatelstwie polskim - przewiduje dwa różne terminy dla wystąpienia zmian w ustaleniu osoby jednego lub obojga rodziców podlegających uwzględnieniu przy określaniu obywatelstwa dziecka. Rzecznik Praw Obywatelskich nie podziela jednak stanowiska, iż prace legislacyjne nad zmianą art. 6 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim powinny rozpocząć się dopiero po pewnym okresie obowiązywania tej ustawy. Skoro resort spraw wewnętrznych stoi na stanowisku, że przepisy regulujące zasady wpływu zmian w ustaleniu osoby jednego lub obojga rodziców na obywatelstwo dziecka są niezgodne z art. 32 Konstytucji RP, to w ocenie Rzecznika konieczne jest pilne podjęcie prac legislacyjnych w celu zmiany zakwestionowanych norm prawnych, nawet w sytuacji, gdy regulacje te jeszcze oczekują na wejście w życie. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o pilne podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą art. 6 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim, w celu zapewnienia należytej ochrony podstawowych praw obywatelskich.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-06-26
Opis odpowiedzi:

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (26.06.2012 r.) podtrzymuje stanowisko o konieczności dokonania nowelizacji przepisów art. 6 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim, dotyczących uwzględnienia zmian w ustaleniu osoby albo obywatelstwa jednego lub obojga rodziców przy określeniu obywatelstwa dziecka. Wspomniana ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw RP w dniu 14 lutego 2012 r. i wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia, tj. w dniu 15 sierpnia 2012 r. Mając powyższe na względzie, a także z uwagi na obowiązujące ustawodawcę zasady bezpieczeństwa prawnego i pewności prawa, Ministerstwo za celowe uznaje dokonanie zmiany przedmiotowej ustawy w zakresie wskazanym w wystąpieniu Rzecznika, w najbliższym możliwym terminie po wejściu w życie ustawy.