Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania w sprawie zawartych w podręczniku do nauki języka angielskiego treści naruszających zasadę godności i dyskryminujących kobiety z dnia 2012-07-09.

Adresat:
PEŁNOMOCNIK RZĄDU DO SPRAW RÓWNEGO TRAKTOWANIA KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW
Sygnatura:
RPO/704469/12/I/105.1 RZ
Data sprawy:
2012-07-09
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania w sprawie zawartych w podręczniku do nauki języka angielskiego treści naruszających zasadę godności i dyskryminujących kobiety.

Wpływające skargi zwróciły uwagę Rzecznika Praw Obywatelskich na treści zawarte w jednym z podręczników do nauki języka angielskiego, naruszające godność kobiet. Kształtowanie obrazu kobiet w sposób naruszający ich godność ma wpływ na sposób traktowania kobiet we wszystkich dziedzinach życia. Zjawisko to może mieć również wpływ na poruszane w debacie publicznej problemy dyskryminacji kobiet w sferze zawodowej czy społecznej, w ekstremalnych przypadkach, może prowokować do przestępstw na tle seksualnym. W demokratycznym państwie prawa edukacja o prawach człowieka powinna zajmować szczególnie istotną rolę także ze względu na wpływ, jaki wywiera w zakresie nastawienia obywateli do grup społecznych będących ofiarami uprzedzeń. Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 2 pkt 3 ustawy o równym traktowaniu do zadań Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania należy w szczególności podejmowanie działań zmierzających do eliminacji lub ograniczania skutków powstałych w wyniku naruszenia zasady równego traktowania oraz na podstawie pkt. 4 inicjowanie działań zmierzających do zapewnienia równego traktowania, a także do ochrony przed dyskryminacją. Ponadto treścią obowiązków władz publicznych, wynikających z art. 30 Konstytucji RP, jest "poszanowanie i ochrona" godności człowieka. Obowiązek ten należy rozumieć jako nakaz podejmowania przez władze publiczne takich działań, które ochronią jednostkę, tak by pozostałe podmioty stosunków społecznych nie naruszały godności innych ludzi. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania opisanych praktyk.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2013-10-03
Opis odpowiedzi:

Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania (03.10.2013 r.) poinformowała, że w dniu 30 lipca 2012 r. wystosowała pismo do Prokuratora Generalnego z prośbą o objęcie nadzorem służbowym postępowania karnego w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymała informację o wydaniu postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie. Jednocześnie Pełnomocnik wskazała na komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej w powyższej sprawie, z którego wynika, że książka do nauki języka angielskiego, zawierająca treści dyskryminujące kobiety, nie jest podręcznikiem szkolnym i nie jest dopuszczona do użytku szkolnego. W związku z tym nie podlega regulacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie dopuszczenia do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników.