Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie działań podejmowanych przez policję w celu zwalczania przestępstw motywowanych rasizmem, ksenofobią i nietolerancją z dnia 2012-07-18.
Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie działań podejmowanych przez policję w celu zwalczania przestępstw motywowanych rasizmem, ksenofobią i nietolerancją.
Ustawa z dnia 3 grudnia 2010 roku o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, implementująca antydyskryminacyjne przepisy unijne, powierzyła Rzecznikowi Praw Obywatelskich, jako organowi niezależnemu, wykonywanie zadań dotyczących realizacji zasady równego traktowania. W raporcie "Przeciwdziałanie przemocy motywowanej rasą pochodzeniem etnicznym i narodowością" Rzecznik przedstawił zalecenia, które mają na celu ograniczenie wszelkich form dyskryminacji rasowej, nietolerancji i ksenofobii. Rzecznik postuluje m.in. stworzenie jednolitej bazy rejestrującej przestępstwa dyskryminacyjne z użyciem przemocy, przeprowadzenie badań przybliżających rzeczywistą skalę zjawiska przemocy na tle rasowym, kontynuowanie szkoleń funkcjonariuszy służb państwowych, w szczególności policji, a także podjęcie działań upowszechniających wiedzę o przestępstwach dyskryminacyjnych. Organy państwa - w szczególności sądy, prokuratura oraz policja - powinny kreować i realizować taką politykę społeczną, która zapewni wszystkim mieszkańcom kraju, niezależnie od ich narodowości czy pochodzenia etnicznego, przestrzeganie praw człowieka, w tym ochronę przed przemocą. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o poinformowanie o działaniach podejmowanych w celu zwalczania przestępstw motywowanych rasizmem, ksenofobią i nietolerancją.
Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka (20.08.2012 r.) zapewnił, że Policja stale podejmuje liczne działania na poziomie centralnym i lokalnym, które w swoich zamierzeniach mają na celu skuteczne ograniczanie zjawiska rasizmu, ksenofobii i nietolerancji. Działania te mają charakter głównie skierowany do środowiska policyjnego (edukacja, uświadomienie, zmiany przepisów), ale często również wymiar zewnętrzny. Niezwłocznie po opublikowaniu i zaprezentowaniu Raportu w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, z ideą tego dokumentu zapoznany został Komendant Główny Policji. Już w dniu 28 czerwca 2012 r. informacje na temat tego dokumentu zostały przesłane do jednostek Policji z prośbą o odniesienie się do perspektyw realizacji głównych jego punktów, a odnoszących się do Policji. Czas odpowiedzi wyznaczony został na dzień 20 września br.