Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do I Prezesa Sądu Najwyższego w sprawie zapewnienia jak najszerszego dostępu do orzeczeń Sądu Najwyższego z dnia 2012-07-26.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY
Sygnatura:
RPO/707433/12/I/125 RZ
Data sprawy:
2012-07-26
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do I Prezesa Sądu Najwyższego w sprawie zapewnienia jak najszerszego dostępu do orzeczeń Sądu Najwyższego.

Ogólną zasadą wynikającą z art. 61 Konstytucji RP jest dostęp do informacji o działalności organów władzy publicznej. Wszelkie wyjątki od tej zasady powinny być formułowane w przepisach ustaw w sposób wyraźny, a wątpliwości powinny przemawiać na rzecz dostępu. Konkretyzacja regulacji konstytucyjnej nastąpiła w ustawie z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Zarówno art. 61 Konstytucji RP, jak i art. 4 ustawy o dostępie do informacji publicznej przewidują, że do udostępniania informacji zobowiązane są wszystkie władze publiczne, w tym także władza sądownicza (sądy i trybunały). Dotychczasowe działania Sądu Najwyższego w celu zapewnienia dostępu do orzeczeń szerszemu gronu odbiorców, również w ramach realizacji wprowadzonego przez art. 7 § 1 ustawy z 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym obowiązku wydawania przez SN zbioru swoich orzeczeń, nie pozostają niedostrzeżone przez Rzecznika. Wątpliwości budzi jednak czy w dobie kształtowania się społeczeństwa informacyjnego, prowadzącego część swojej aktywności życiowej w środowisku cyfrowym są to starania wystarczające, zapewniające obywatelom realną możliwość zapoznania się z treścią orzeczeń. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o poinformowanie o dotychczasowych działaniach podjętych przez Sąd Najwyższy w celu zapewnienia jak najszerszego dostępu do jego orzecznictwa dla obywateli oraz poinformowanie czy działania te będą w najbliższym czasie intensyfikowane, w szczególności czy orzecznictwo SN zostanie włączone w projekt Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczący Internetowych Portali Orzeczeń.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-09-04
Opis odpowiedzi:

I Prezes Sądu Najwyższego (04.09.2012 r.) poinformował, że Sąd Najwyższy realizuje obowiązek publicznego udostępniania orzecznictwa poprzez stronę internetową Sądu Najwyższego, gdzie znajduje się ogólnodostępna baza orzeczeń Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy wydaje zbiory urzędowe orzeczeń, ponadto w strukturze Biura Studiów i Analiz SN funkcjonuje Referat ds. dostępu do informacji publicznej. Informacji o działalności Sądu Najwyższego udziela także Rzecznik Prasowy Sądu Najwyższego. Jednocześnie w odpowiedzi poinformowano, że I Prezes Sądu Najwyższego wydał zarządzenia, których realizacja ma służyć usprawnieniu i ułatwieniu dostępu do orzecznictwa Sądu Najwyższego. Nowy, elektroniczny system dostępu do orzecznictwa Sądu Najwyższego znajduje się w fazie testowania, a prace nad jego uruchomieniem powinny zostać zakończone jesienią 2012 r.