Wystąpienie do Dyrektora Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w sprawie dostępu małoletnich cudzoziemców przebywających na terenie Polski do nauki i opieki zdrowotnej z dnia 2012-07-23.
Wystąpienie do Dyrektora Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w sprawie dostępu małoletnich cudzoziemców przebywających na terenie Polski do nauki i opieki zdrowotnej.
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich toczy się postępowanie wyjaśniające w sprawie dostępu małoletnich cudzoziemców, przebywających na terytorium Polski, do nauki. Przedmiotem szczególnego zainteresowania Rzecznika jest przy tym sytuacja małoletnich, którzy wraz z rodzicami, a często także samodzielnie, poszukują w Polsce ochrony przed prześladowaniem w kraju pochodzenia i korzystają z pomocy socjalnej w ośrodkach dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Analizie poddawany jest także sposób realizacji prawa do nauki w przypadku dzieci, które w oczekiwaniu na wydanie lub wykonanie decyzji o wydaleniu z Polski umieszczane są w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Równocześnie z badaniami nad realizacją prawa cudzoziemców do edukacji w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzone są także badania nad dostępem małoletnich cudzoziemców do opieki zdrowotnej. Także i w tym wypadku szczególną uwagę Rzecznik poświęca małoletnim przebywającym w ośrodkach dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy oraz w ośrodkach strzeżonych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o udzielenie informacji, jak z perspektywy działań podejmowanych Rzecznika Praw Dziecka i Dyrektora Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców wygląda realizacja prawa małoletnich cudzoziemców, przebywających w Polsce, do nauki oraz kwestia dostępu małoletnich do opieki zdrowotnej. Rzecznik prosi też o udostępnienie danych statystycznych dotyczących liczby skarg kierowanych w przedstawionych wyżej sprawach.