Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie skarg obywateli zamieszkujących w pobliżu zakładów przemysłowych wytwarzających uciążliwe immisje zapachowe z dnia 2012-10-10.

Adresat:
MINISTERSTWO ŚRODOWISKA
Sygnatura:
RPO/538505/06/V/1003.3 RZ
Data sprawy:
2012-10-10
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie skarg obywateli zamieszkujących w pobliżu zakładów przemysłowych wytwarzających uciążliwe immisje zapachowe.

Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2006 - 2007 prowadził korespondencję z ówczesnym Ministrem Środowiska w sprawie skarg wpływających od obywateli zamieszkujących w pobliżu zakładów przemysłowych wytwarzających uciążliwe immisje zapachowe. W wystąpieniu z dnia 8 grudnia 2006 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zasygnalizował, że art. 222 ust. 5 ustawy Prawo ochrony środowiska zawiera upoważnienie dla Ministra Środowiska do wydania, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, rozporządzenia określającego wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu i metody oceny zapachowej jakości powietrza. Pismem z dnia 19 grudnia 2006 r. Minister Środowiska poinformował Rzecznika o trwających w Ministerstwie pracach koncepcyjnych nad rozwiązaniem problemu odorów emitowanych do atmosfery, braku jednolitych zasad w tym zakresie w ramach Unii Europejskiej i trwających konsultacjach. Natomiast w odpowiedzi z dnia 4 października 2007 r. Minister Środowiska zasygnalizował planowane wykreślenie art. 222 ust. 5 - 7 ustawy Prawo ochrony środowiska w związku z podjęciem prac nad założeniami do projektu ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej. Mimo upływu ponad 6 lat od zasygnalizowania przez Rzecznika problemu immisji zapachowych nie został on dotychczas rozwiązany, a podjęte prace legislacyjne ograniczyły się do stworzenia założeń do ustawy z dnia 22 grudnia 2010 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o poinformowanie o planowanym terminie zakończenia prac legislacyjnych nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-10-26
Opis odpowiedzi:

Minister Środowiska (26.10.2012 r.) poinformował, że w Ministerstwie trwają prace nad projektem założeń do projektu ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej. Wyjaśnił ponadto, że wprowadzanie substancji zapachowo czynnych jest już regulowane. Działania w sprawie ograniczenia uciążliwości zapachowej mogą być realizowane na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska. Kwestie mające związek z emisją substancji uciążliwych zapachowo zawarte są także w regulacjach dotyczących ograniczania negatywnego wpływu produkcji zwierzęcej (fermy drobiu, trzody chlewnej) na otoczenie, określonych w ustawie z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu, rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie szczególnych wymagań, jakim powinny odpowiadać programy działań mających na celu ograniczanie odpływu azotu ze źródeł rolniczych. Ponadto, na podstawie art. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wydał rozporządzenie z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie, które reguluje także sprawy związane z konstrukcją i usytuowaniem obiektów budowlanych (zbiorniki i płyty na odchody zwierzęce), w których prowadzona jest produkcja zwierzęca, a Minister Gospodarki wydał rozporządzenie z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie. Dodatkowo funkcjonuje tzw. Kodeks dobrej praktyki rolniczej określający zasady i procedury takich działań jak prowadzenie intensywnej hodowli i nawożenie z wykorzystaniem naturalnych nawozów.