Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Skarbu Państwa w sprawie działań na rzecz wyrównywania szans kobiet na rynku pracy z dnia 2013-03-21.

Adresat:
MINISTERSTWO SKARBU PAŃSTWA
Sygnatura:
RPO/712795/12/I/4.1.3 RZ
Data sprawy:
2013-03-21
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Skarbu Państwa w sprawie działań na rzecz wyrównywania szans kobiet na rynku pracy.

Brak równowagi w obsadzaniu wyższych stanowisk w przedsiębiorstwach ze względu na płeć jest obecnie wielkim wyzwaniem we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. W polskim biznesie kobiety mające wpływ na najpoważniejsze decyzje gospodarcze i finansowe są obecne. Na pewno jednak ich liczba jest znacznie niższa niż mężczyzn. Zaledwie sześciu na stu prezesów polskich firm to kobiety, zaś tylko 12 procent członków zarządów spółek giełdowych to kobiety. W 400 dużych polskich firmach jest zaledwie 6,8 procent kobiet prezesów. Promowanie równego traktowania kobiet i mężczyzn na rynku pracy jest jednym z elementów polityki Komisji Europejskiej, która w obliczu niekorzystnej sytuacji w tym obszarze zachęca do zwiększenia obecności kobiet m.in. w zarządach europejskich spółek giełdowych. W 2015 r. w całej Unii ma to być 30 procent, a w 2020 r. już 40 procent. Wzrost zatrudnienia kobiet jest ponadto jednym z celów strategii "Europa 2020". Poprawę sytuacji utrudnia niekorzystny wzorzec społeczny nakazujący akceptację drugoplanowej pozycji kobiet w firmie. Istotne jest wprowadzanie i utrzymywanie przez państwo ułatwień dla pracujących matek i sprzyjanie dzieleniu obowiązków rodzicielskich. Zmiany zmierzające do zapewnienia faktycznej równości płci powinny być stopniowe, poprzez promowanie dobrych praktyk. Tam, gdzie miękkie rozwiązania nie zdają rezultatu konieczne jest wprowadzanie także zmian legislacyjnych. Wprowadzenie ustawowych regulacji dotyczących składu zarządów i rad nadzorczych spółek publicznych jest środkiem prawnym, który polski parlament powinien rozważyć. Z pewnością w pierwszej kolejności rozwiązania takie powinny dotyczyć spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz spółek komunalnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o poinformowanie o podjętych działaniach w przedstawionej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2013-04-08
Opis odpowiedzi:

Minister Skarbu Państwa (08.04.2013 r.) poinformował, że w dniu 7 marca 2013 r. podpisał, opublikowany następnego dnia na stronie internetowej Ministerstwa, dokument "Dobre praktyki w zakresie zapewnienia zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w organach spółek z udziałem Skarbu Państwa". Minister Skarbu Państwa rekomenduje stosowanie dobrych praktyk w procesach naboru do organów spółek z udziałem Skarbu Państwa w zakresie, w jakim nie pozostaje to w sprzeczności z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Stosowanie zasady zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn do doboru składu osobowego powinno spowodować zapewnienie przynajmniej 30% średniego udziału niedoreprezentowanej płci wśród wszystkich członków rad nadzorczych wybieranych i powoływanych przez Ministra Skarbu Państwa. W spółkach publicznych oraz kluczowych zakłada się osiągniecie tego wskaźnika w perspektywie do roku 2015. Stosowanie wytycznych zaleca się w szczególności spółkom z udziałem Skarbu Państwa notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych, bowiem z danych dostępnych Ministerstwu Skarbu Państwa wynika, że te spółki cechuje niski odsetek udziału kobiet w organach zarządczych i nadzorczych.