Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na przepis Regulaminu Strefy Płatnego Parkowania w B., stanowiącego załącznik do uchwały Rady Miasta B. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania oraz wysokości opłat za parkowanie i sposobu pobierania tych opłat z dnia 2013-05-10.
Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na przepis Regulaminu Strefy Płatnego Parkowania w B., stanowiącego załącznik do uchwały Rady Miasta B. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania oraz wysokości opłat za parkowanie i sposobu pobierania tych opłat.
Rzecznik Praw Obywatelskich zarzuca zaskarżonemu przepisowi naruszenie art. 94 Konstytucji RP w związku z art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych i wnosi o stwierdzenie nieważności tego przepisu.
Zgodnie z postanowieniami Konstytucji, organy samorządu terytorialnego, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Akty prawa miejscowego nie mogą być wydawane bez wyraźnego upoważnienia ustawowego. Nie mogą one regulować materii ustawowych, ani też wykraczać poza unormowania ustawowe. W ustawie o drogach publicznych brak jest upoważnienia dla rady gminy do określenia w drodze przepisów prawa miejscowego przesłanek, których spełnienie powoduje powstanie obowiązku uiszczenia opłaty za parkowanie. Nie ulega zatem wątpliwości, że zaskarżone postanowienia Regulaminu Strefy Płatnego Parkowania, w myśl których opłatę za parkowanie należy wnieść w przypadku zaparkowania pojazdu samochodowego w każdym miejscu strefy, nie mają umocowania w ustawie i zostały wydane bez podstawy prawnej. Ponadto, zaskarżony przepis ustala inne niż w ustawie o drogach publicznych okoliczności, których zaistnienie kreuje obowiązek wniesienia opłaty za parkowanie, przez co w niedopuszczalny sposób modyfikuje unormowania ustawowe.
Skarga uwzględniona (wyrok z dnia 8 października 2013 r., sygn. akt II SA/Bd 627/13).