Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nierównego traktowania osób, które ukończyły aplikację sędziowską i referendarską na poprzednio obowiązujących zasadach z dnia 2013-07-15.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/731673/13/XVIII/1006 RZ
Data sprawy:
2013-07-15
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Biuro Pełnomocnika Terenowego w Katowicach
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nierównego traktowania osób, które ukończyły aplikację sędziowską i referendarską na poprzednio obowiązujących zasadach.

Rzecznik otrzymuje skargi na nierówne traktowanie osób, które ukończyły na poprzednio obowiązujących zasadach aplikację sędziowską i aplikację referendarską (tj. odbyły te aplikacje i zdały egzamin sędziowski lub referendarski przed utworzeniem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury). Z nadsyłanych skarg wynika, że dotychczas na etatach asystenckich w sądach pozostają osoby, które ukończyły taką aplikację i pomyślnie zdały egzaminy. Obecnie obowiązujące przepisy faworyzują absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w zakresie możliwości zatrudnienia na stanowisku referendarza sądowego. Z ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wynika, że w okresie stażu aplikant aplikacji sędziowskiej zostaje zatrudniony na stanowisku referendarza sądowego na czas nieokreślony. Zgodnie zaś z ustawą - Prawo o ustroju sądów powszechnych, nabór kandydatów na stanowisko referendarza sądowego organizuje się w drodze konkursu. Z ustawy tej wynika również, że na wniosek Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prezes sądu apelacyjnego mianuje na stanowisko referendarza aplikanta sędziowskiego na staż w ramach realizacji programu aplikacji sędziowskiej. Wówczas nie stosuje się przepisu ustawy Prawa o ustroju sądów powszechnych przewidującego nabór w drodze konkursu. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o przedstawienie stanowiska w tej sprawie, zwłaszcza w zakresie potrzeby podjęcia działań legislacyjnych mających na celu zmianę opisanego stanu rzeczy.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2013-08-08
Opis odpowiedzi:

Minister Sprawiedliwości (08.08.2013 r.) wyjaśnił, że obecny model dochodzenia do zawodów prawniczych zakłada daleko idącą swobodę przepływu kadr pomiędzy tymi zawodami oraz równorzędnego traktowania kilku dróg prowadzących do ich objęcia. Ustawodawca przewidział dwie, równoległe możliwości uzyskania zatrudnienia na stanowisku referendarza sądowego. Ustawa - Prawo o ustroju sądów powszechnych przewiduje nabór kandydatów na stanowisko referendarza sądowego w drodze konkursu. Równoległą drogą zatrudnienia jest realizacja programu aplikacji sędziowskiej, określona w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Jednocześnie nie wydaje się, aby tryb określony w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury faworyzował absolwentów tej Szkoły, z uwagi na sposób dojścia do tego stanowiska w wyniku odbycia 30-miesięcznej aplikacji sędziowskiej i zdania egzaminu sędziowskiego z wynikiem pozytywnym.