Skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego od wyroku Sądu Apelacyjnego w L., oddalającego apelację powodów od wyroku Sądu Okręgowego w S. o zakazanie naruszeń i zapłatę z dnia 2013-09-13.
Skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego od wyroku Sądu Apelacyjnego w L., oddalającego apelację powodów od wyroku Sądu Okręgowego w S. o zakazanie naruszeń i zapłatę.
Rzecznik Praw Obywatelskich zarzuca zaskarżonemu wyrokowi naruszenie prawa materialnego poprzez nieuzasadnioną odmowę zastosowania przepisów stanowiących ochronę naruszonego prawa własności, błędną wykładnię art. 35 ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, naruszenie art. 16 § 1 k.p.a. w następstwie odmowy zastosowania w sprawie tego przepisu poprzez nieuwzględnienie w procesie orzekania skutków prawnych wynikających z ostatecznej decyzji Prezydenta Miasta, co łącznie doprowadziło do bezpodstawnego oddalenia powództwa w sprawie. Ponadto Rzecznik zarzuca zaskarżonemu orzeczeniu także naruszenie przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 2 § 3 k.p.c. w związku z art. 7 i art. 10 Konstytucji RP, wyrażające się w nieuprawnionym zaaprobowaniu przez Sąd Apelacyjny stanowiska Sądu I instancji, iż w postępowaniu przed sądem powszechnym w sprawie cywilnej jest dopuszczalna modyfikacja ostatecznego rozstrzygnięcia administracyjnego (wskazanie strony oraz dookreślenie przedmiotu rozstrzygnięcia), co skutkowało naruszeniem art. 385 k.p.c. w następstwie błędnego oddalenia apelacji w sprawie.
Rzecznik zarzuca zaskarżonemu wyrokowi także naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony praw majątkowych, a w szczególności prawa własności, gwarantowanego i chronionego w ramach art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji RP, z uwagi na potwierdzenie w wyroku stanu prawnego, w istocie pozbawiającego powodów możliwości ubiegania się o ochronę naruszonego prawa własności nieruchomości. Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o uchylenie wyroku Sądu Apelacyjnego w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi drugiej instancji.