Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Przewodniczącej Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie umożliwienia wszystkim wstępnym reprezentowania strony postępowania przed sądem z dnia 2013-10-16.

Adresat:
SEJM KOMISJA SPRAWIEDLIWOŚCI I PRAW CZŁOWIEKA
Sygnatura:
RPO/706763/12/V/1000.4 RZ
Data sprawy:
2013-10-16
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Przewodniczącej Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie umożliwienia wszystkim wstępnym reprezentowania strony postępowania przed sądem.

W wystąpieniu z października 2012 r. skierowanym do Ministra Sprawiedliwości, Rzecznik Praw Obywatelskich zasygnalizowała, że przepisy procedury cywilnej i sądowo-administracyjnej regulujące kwestię zastępstwa procesowego w nieuzasadniony sposób różnicują sytuację prawną osób, które łączą więzy krwi, w zakresie uprawnienia do występowania przed sądem w charakterze pełnomocnika strony. Obowiązujące regulacje nie przyznają wstępnym strony, którzy są z nią spokrewnieni w stopniu drugim i trzecim, prawa do reprezentowania strony w postępowaniu sądowym. W konsekwencji w obecnym stanie prawnym babcia, dziadek, a także prababcia i pradziadek nie mogą być pełnomocnikiem pełnoletniego wnuka lub prawnuka, który jest stroną w postępowaniu sądowym. Minister Sprawiedliwości poinformował, że nowelizacja przepisów procedury cywilnej w zakresie przyznania wszystkim wstępnym strony prawa do reprezentowania jej przed sądem powszechnym została uwzględniona w projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo o notariacie. W Sejmie RP trwają prace legislacyjne nad prezydenckim projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (druk sejmowy Nr 1633). Po pierwszym czytaniu, Sejm skierował ten projekt do Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w celu rozpatrzenia. W związku z powyższym, Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia poprawki do wspomnianego projektu nowelizacji procedury sądowo-administracyjnej i zaproponowanie stosownej zmiany art. 35 § 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która umożliwi wszystkim wstępnym strony reprezentowanie jej przed sądem w charakterze pełnomocnika.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: