Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie obowiązku zapewnienia dostępu do nieruchomości przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych z dnia 2013-10-21.

Adresat:
MINISTERSTWO ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI
Sygnatura:
RPO/739943/13/V/607.1 RZ
Data sprawy:
2013-10-21
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie obowiązku zapewnienia dostępu do nieruchomości przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Rzecznik sygnalizuje niekonstytucyjny charakter uregulowania zawartego w ustawie - Prawo telekomunikacyjne, która nakłada na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązek umożliwienia dostępu do nieruchomości będących we władaniu przedsiębiorców telekomunikacyjnych innym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym, a także innym podmiotom niebędącym przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, wykonującym działalność telekomunikacyjną. Dostęp polega m.in. na zakładaniu, eksploatacji, nadzorze i konserwacji urządzeń telekomunikacyjnych. W myśl kwestionowanych przepisów, Prezes UKE może wezwać przedsiębiorcę telekomunikacyjnego do przedstawienia informacji w sprawie warunków zapewnienia dostępu. Po przedstawieniu informacji, Prezes UKE, kierując się potrzebą zapewnienia skutecznej konkurencji, może, w drodze decyzji, określić warunki zapewnienia dostępu do nieruchomości będących we władaniu przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Przedsiębiorca telekomunikacyjny, dla którego została wydana decyzja, jest obowiązany do zawierania umów o dostępie, na warunkach nie gorszych niż określone w decyzji. Decyzją o przymusowo określonych warunkach dostępu może zostać objęty każdy przedsiębiorca telekomunikacyjny, bez względu na posiadaną pozycję rynkową. Omawiane przepisy nie precyzują, w jaki sposób Prezes UKE ustali przesłankę swego działania, nie określają też sposobu, w jaki będzie ustalał warunki rozliczeń związanych z udzielanym dostępem. Przepisy te prowadzą do naruszenia zasady swobody działalności gospodarczej oraz zakazu jej ograniczania. Kolejnym zarzutem jest ryzyko nierównego traktowania przedsiębiorców telekomunikacyjnych w kwestii zapewnienia warunków dostępu innym uprawnionym podmiotom. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o zajęcie stanowiska w sprawie i rozważenie potrzeby przeprowadzenia odpowiednich zmian legislacyjnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2013-12-19
Opis odpowiedzi:

Minister Administracji i Cyfryzacji (19.12.2013 r.) nie zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym w wystąpieniu Rzecznika. W ocenie Ministra, przepisy art. 139 ust. la-lc Prawa telekomunikacyjnego są zgodne z przepisami Konstytucji RP. Przyjęte rozwiązanie ma na celu promowanie współużytkowania infrastruktury telekomunikacyjnej i przez to zwiększenia efektywności inwestycji telekomunikacyjnych, poprzez zapobieganie powielaniu takiej infrastruktury. Kwestionowane przepisy nie naruszają zasad swobody działalności gospodarczej, ponieważ Prezes UKE będzie wydawał te decyzję w przypadkach wymagających ingerencji, tak aby urzeczywistnić zasadę skutecznej konkurencji, która wspiera zasadę swobody działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 107 ust. 1 i 3 Kodeksu postępowania administracyjnego Prezes UKE powinien wskazać w uzasadnieniu decyzji wszystkie przesłanki, na których oparł swoje rozstrzygnięcie. Od decyzji tej przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A zatem, jest zapewniona merytoryczna kontrola rozstrzygnięcia w sprawach zapewnienia dostępu.