Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w sprawie Raportu RPO z działalności w Polsce Krajowego Mechanizmu Prewencji w roku 2012 z dnia 2013-11-27.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH
Sygnatura:
RPO/742891/13/VII/720 RZ
Data sprawy:
2013-11-27
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół "Krajowy Mechanizm Prewencji"
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w sprawie Raportu RPO z działalności w Polsce Krajowego Mechanizmu Prewencji w roku 2012.

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśliła, że opracowanie kompleksowego rozwiązania dotyczącego opieki nad osobami w stanie nietrzeźwości pozostaje w szczególnym zainteresowaniu Rzecznika. W Raporcie wskazano na potrzebę utworzenia w całym kraju sieci nowoczesnych ośrodków, łączących funkcję izby wytrzeźwień, placówki terapeutycznej i wspierającej rodzinę. Podkreślono też potrzebę wykonywania badań lekarskich nietrzeźwych osób zatrzymanych. Każdorazowe poddawanie badaniom lekarskim osób nietrzeźwych ma na celu wykluczenie istnienia przeciwwskazań do osadzenia w placówce nie posiadającej personelu medycznego. Badanie lekarskie głęboko ingeruje w prywatność osoby, która jest mu poddawana. W związku z powyższym materia dotycząca przeprowadzania badań medycznych osób zatrzymanych powinna być uregulowana w ustawie, a nie w rozporządzeniu. W przekonaniu Rzecznika jednoosobowa obsada etatowa w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych nie jest w stanie zapewnić prawidłowej kontroli i bezpieczeństwa. Istotną sprawą wymagającą wyjaśnienia jest także umożliwienie dostępu osób zatrzymanych do listy adwokatów. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o odniesienie się do przedstawionych zagadnień.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: