Adresat:
Minister Spraw Wewnętrznych
Sygnatura:
V.540.1.2014
Data sprawy:
2014-01-16
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie polityki państwa polskiego wobec migrantów pochodzących z państw Unii Europejskiej.
W związku z badanymi sprawami, Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem podejścia państwa polskiego do migrantów – obywateli Unii Europejskiej, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie uregulować swojego pobytu na terytorium Polski. Cudzoziemcy z krajów członkowskich UE podlegają jednej z podstawowych swobód unijnych, tj. swobodzie przemieszczania się i w tym zakresie korzystają z liberalnych warunków wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Zdarzają się sytuacje, gdy cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski w ramach unijnej swobody przemieszczania się nie są w stanie spełnić przesłanek do nabycia prawa pobytu na terytorium Polski przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Dotyczy to np. Romów, znajdujących się w złej sytuacji materialnej, niezdolnych do podjęcia zatrudnienia, nie objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przedstawienie stanowiska w opisanej sprawie oraz ocenę, czy szczególna sytuacja tych migrantów wymaga podjęcia przez państwo kompleksowych działań, które zmierzałyby do poprawy warunków, w jakich osoby te przebywają w Polsce.
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:
Data odpowiedzi:
2014-02-14
Opis odpowiedzi:
Minister Spraw Wewnętrznych (14.02.2014 r.) wyjaśnił, że problematykę związaną ze swobodą przepływu osób na gruncie prawa polskiego reguluje ustawa z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin, która wdraża przepisy unijne. Zgodnie z tą ustawą, obywatel UE może przebywać na terytorium RP przez okres do 3 miesięcy jedynie na podstawie ważnego dokumentu podróży albo innego ważnego dokumentu, zaś po upływie tego okresu podlega obowiązkowi rejestracji pobytu, który może nastąpić po spełnieniu przez niego warunków określonych w omawianej ustawie. Niespełnienie tych warunków nie stanowi przesłanki wydalenia takiej osoby. Przesłanką taką jest jedynie stanowienie zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub zdrowia publicznego. W obszarze właściwości ministra właściwego do spraw wewnętrznych pozostają m.in. sprawy dotyczące ochrony granic Państwa, kontroli ruchu granicznego i cudzoziemców oraz koordynacji działań związanych z polityką migracyjną państwa. Właściwość ta odnosi się zasadniczo do kwestii związanych ze sprawami dotyczącymi wjazdu i pobytu na terytorium RP cudzoziemców o statusie obywateli tzw. państw trzecich, a więc nie będących obywatelami państw członkowskich UE.