Adresat:
Minister Gospodarki
Sygnatura:
V.521.7.2014
Data sprawy:
2014-05-05
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:
Wystąpienie do Ministra Gospodarki w sprawie prac nad nowelizacją przepisów ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
W toku dotychczasowej korespondencji dotyczącej problemów pojawiających się na gruncie obecnie obowiązującej ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, Rzecznik Praw Obywatelskich została poinformowana, iż zgłoszone przez nią uwagi i wątpliwości zostaną poddane ponownej analizie w ramach prac nad oceną funkcjonowania ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Ponadto wskazano, iż Ministerstwo dostrzega potrzebę doprecyzowania niektórych regulacji ustawowych w zakresie podniesionym w wystąpieniu. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o poinformowanie, czy resort wypracował już konkretne kierunki zmian w zakresie systemu wymiany informacji o wiarygodności płatniczej, a także o przekazanie informacji na temat aktualnego stanu, a także planowanego terminarza prac nowelizacyjnych w omawianym obszarze.
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:
Data odpowiedzi:
2014-05-20
Opis odpowiedzi:
Minister Gospodarki(20.05.2014 r.)poinformował, że Ministerstwo Gospodarki opracowało „Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych”, który zawiera propozycje zmian w obowiązującej ustawie, a także określa kierunki i cele proponowanych zmian. Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych w dniu 30 kwietnia 2014 r. Projekt założeń uwzględnia podnoszone przez Rzecznika problemy wynikające z interpretacji przepisów ustawy o udostępnianiu informacji i wymianie danych gospodarczych, w zakresie: przekazywania do biur informacji gospodarczej informacji o zobowiązaniach przedawnionych, zamieszczania w biurach informacji o zobowiązaniach spornych, braku możliwości zgłaszania do biur informacji o swoich dłużnikach przez osoby fizyczne na podstawie wezwania dłużnika do zapłaty, braku możliwości usunięcia wpisu przez biuro na odstawie wniosku dłużnika, nieusunięcia przez biuro informacji pomimo przedstawienia przez dłużnika uzasadnionej informacji o nieistnieniu lub wygaśnięciu zobowiązania, braku regulacji prawnych zabezpieczających interesy dłużnika, działalności firm windykacyjnych prowadzących internetowe giełdy długów. Harmonogram prac legislacyjnych uzależniony będzie od liczby i charakteru uwag zgłoszonych do projektu. Intencją Ministerstwa jest, aby kluczowe zmiany ustawy weszły w życie z dniem 1 czerwca 2015 r.